Tropické počasí a možná i zákaz napouštět bazény vodou ze studní plní koupaliště na Jičínsku. Podívali jsme se, jak to s koupáním na okrese vypadá, co koupaliště nabízejí i jak to je s kvalitou vody.

Jičínská plovárna nouzí zrovna netrpí

„V úterý přišlo 1650 návštěvníků," informují nás na koupališti Kníže v Jičíně. Rekord to ale prý zatím není – ten byl kolem 2000 lidí. V Jičíně mají teď  otevřeno od devíti ráno od osmi večer a nabízejí za poplatek pronájem víceúčelového sportovního hřiště či hřiště na plážový volejbal, zajímavá je možnost půjčit si loďku a vyplout na rybník. Vstupné pro dospělé je 90 korun, popřípadě 50 korun po 16. hodině. Méně zaplatí děti od 6 do 15 let, studenti, senioři; zdarma je koupání pro děti do 6 let a pro osoby ZTP/P.

Dachova mají nejistou budoucnost

Trochu méně radostná je situace na historické plovárně v obci Dachova u Hořic. Samotné koupání je vcelku v pořádku (viz rámeček o kvalitě vody), město ale trápí velmi špatný stav historické budovy plovárny.

Po neúspěšné  žádosti o peníze z tzv. norských fondů, z kterých se měla plovárna symbolicky opravit v roce svých 90. narozenin, se zatím hledá potřebných dvanáct miliónů jinde. „Děláme jen nezbytné opravy a čekáme, až se objeví další vhodný dotační program," říká Martin Pour, architekt a místostarosta města. Životnost budovy teď odhaduje na pět let. Hůře je na tom její západní část, tam už návštěvníci léta nesmějí. „Dříve jsme chtěli rozdělit opravu na etapy, aby to bylo finančně únosnější. Ukázalo se ale, že to je velmi těžko možné," dodává Martin Pour. Budova ve stylu národního dekorativismu pochází z roku 1925.

Samotné koupání v přírodně napájené nádrži hned u lesů, kde se prý v pobělohorské době tajně scházeli evangelíci, tím omezeno není – alespoň zatím.   Kromě koupání je možné zahrát si tenis, fotbal, volejbal či pétanque.

Jak to vidí hygienici?
V okrese splňuje zákonné normy na koupaliště devět vodních ploch, jiné hygiena nesleduje. Z těchto devíti byly při posledních měřeních všechny vhodné ke koupání. Koupališti na Dachovech vytknuli hygienici zvýšený počet sinic (návštěvníkům doporučují se osprchovat), rybníku Obora pouze zhoršené smyslové vlastnosti (malá průhlednost vody). Dnes by měli zveřejnit výsledky rozborů odběrů z pondělí.

Zorbing i wifi: koupání jde s dobou

V Jinolicích jsou koupaliště hned dvě – rybník Obora a soustava dvou bazénu v kempu, které jsou nicméně přístupné i veřejnosti. Kemp také nabízí poměrně široké sportovní vyžití. Mezi méně obvyklé atrakce patří aquazorbing (pohyb ve velké plastové kouli po hladině rybníku) a přilehlé hřiště na paintball (akční hra, při níž se hráči ostřelují kuličkami s barvivem). Dále je možné využít hřiště na plážový volejbal, stůl na ping-pong či půjčovnu loděk. Občerstvit se lze v několika stáncích. V rybníce se samozřejmě vykoupete zdarma, za parkování na obecním pozemku se někdy vybírá.

Koupaliště v kempu u Sobotky má zase jiné moderní lákadlo: bezdrátovou síť pro návštěvníky zdarma. Kromě toho bezplatný přístup na volejbalové hřiště, dále mají třeba badminton či nový stůl na stolní tenis. Bohatě vybavené je koupaliště na druhé straně okresu, v Milovicích u Hořic. V nabídce je skluzavka, skákací hrad, venkovní šachy a řada sportovišť. V Třebnouševsi je největším lákadlem tobogán, výhodou je i velká vodní plocha: 3 360 m2. To koupaliště v Miletíně má celkem konzervativní podobu bazénu s padesátimetrovými plaveckými drahami, hřiště jsou tu také. Devítku koupališť uzavírá Pecka, kde se nádrž také nachází v kempu. Zahrajete si tenis, fotbal, volejbal a další sporty.

Kromě „oficiálních" koupališť, která splňují přísné zákonné normy, se běžně koupou lidé na Skláři, v Konecchlumí, Mlázovicích, v Podhorním Újezdě, v Libáni i na mnoha dalších místech. Někdy se vybírá za vstup na pozemek.

Michal Zikmund