Na úhradu oprav chce kraj získat dotaci 85 procent z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Dalších pět procent nákladů by měla zaplatit dotace od státu.

Silnice bude kraj opravovat na Broumovsku, Kladsku, v Orlických a Bystřických horách. S opravou silnic se v rámci přeshraničního programu počítá i v oblasti polských Stolových hor. „Díky opraveným cestám se zlepší dostupnost česko-polského pohraničí a podpoří se tím turistický ruch a návštěvnost kulturních a přírodních památek v oblasti," uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Stavbaři by měli zesílit konstrukce vozovek, v některých úsecích se silnice rozšíří. „Téměř ve všech případech je nutné obnovit odvodnění komunikace a svislé i vodorovné dopravní značení. Důležité je také modernizovat některé mosty, což v mnoha případech obnáší i rekonstrukci nábřežních zdí," dodal Lechmann.

Investice do silnic kraj v posledních letech významně zvýšil. Za roky 2013 až 2015 kraj dal do oprav silnic přes 1,5 miliardy korun a na letošní rok naplánoval opravy za jednu miliardu korun. Kraji se tak podařilo zastavit chátrání silniční sítě, která v minulosti nabrala takzvaný vnitřní dluh kolem devíti miliard korun.

Seznam chystaných projektů
• III/30315 od silnice III/30316 u motorestu Mýto- Vysoká Srbská- po křižovatku se silnicí III/30317 v Nízké Srbské
• III/30317 od silnice III/30316- Bezděkov nad Metují – Machov – Machovská Lhota – státní hranice
• III/3111 od silnice II/319 po silnici II/311 Orlické Záhoří – Rokytnice v Orlických horách
• III/3109, III/31010 Říčky v Orlických horách
• II/302 hranice PL/ČR – Starostín – Meziměstí – Hejtmánkovice – Broumov
• III/302 5 Broumov – Martínkovice – Božanov – státní hranice
(zdroj: Královéhradecký kraj)