Záchranáři na nich budou trénovat i postupy, které nejsou v praxi běžné, přesto na jejich správném provedení může záviset přežití zraněného například po dopravní nehodě nebo pádu z výšky. "Devadesát procent ceny uhradí dotace z IROP a zbytek kraj,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice, inovace a IT Pavel Bulíček. Krajští radní už schválili vyhlášení výběrového řízení..

Královéhradecký kraj začal budovat výjezdové stanoviště a školicí centrum pro krajské záchranáře v Temném Dole v březnu loňského roku. "Dokončení stavebních prací plánujeme letos na přelomu dubna a května," sdělil náměstek Bulíček. Vedle školicího centra vzniká v areálu v Temném Dole také výjezdové stanoviště, které bude sloužit záchranářům k rychlejším výjezdům do horských středisek východních Krkonoš. "Pro záchranáře z trutnovské základny je hodně obtížné v horských oblastech dodržovat zákonem stanovený čas dojezdu na místo zásahu,“ doplnil radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Do transportu nemocných se zapojil i policejní vrtulník.
S transportem nemocných pomáhal i policejní vrtulník

Náklady na stavbu základny, stavební úpravy výcvikového střediska v Temném Dole a pořízení vybavení vyjdou celkem na 42 milionů korun včetně DPH. Také zde devadesát procent částky pokryje evropská dotace, zbytek uhradí kraj.