Zastupitelé s převodem prozatím nesouhlasí, protože město v žádosti neuvedlo konkrétní údaje a nedoložilo veřejný zájem, řekla mluvčí kraje Martina Götzová. Opočenská radnice již dříve uvedla, že by v areálu mohla vzniknout knihovna, část základní umělecké školy či výstavní prostor.

Podle hejtmanství stále platí, že jde o majetek, který kraj nepotřebuje. „Pokud město přijde s konkrétním záměrem s areálem, koncepcí a využitelností areálu, který bude odpovídat veřejnému zájmu, můžeme ve věci dále jednat a nebudeme mít ani problém klášter do budoucna darovat," řekl krajský radní pro oblast investic a majetkoprávní Václav Řehoř.

Stát převedl budovu kláštera na kraj v roce 2003, kdy byl v objektu ústav sociální péče. Po jeho přestěhování kraj neměl pro klášter využití. Vlastnictvím areálu v centru Opočna se v minulosti zabývaly soudy na základě žaloby řádu kapucínů, kteří se domáhali převodu kláštera z kraje zpět na stát, aby se pak po státu mohli domáhat vydání kláštera v církevních restitucích.

V červenci řád kapucínů oznámil stažení žaloby. Učinil tak na základě doporučení biskupů, kteří po průlomovém rozhodnutí Nejvyššího soudu rozhodli ve Velehradě 7. července o stažení církevních žalob na kraje. Poté převzal do vlastnictví areál kláštera opět hradecký kraj.

Již dříve kapucíni uzavřeli s Opočnem dohodu, že pokud klášter získají, tak jej bezúplatně převedou na město.