Kraj tak reaguje na říjnovou dohodu vlády a odborářů o zvýšení mezd řidičů autobusů. Mzdy by se měly od Nového roku zvýšit asi o třetinu - z nynějších 71,60 Kč na hodinu by měly vzrůst na 98,10 Kč.

Stoupne i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami, zaveden by měl být také příplatek za náročné pracovní prostředí.

Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 korun měsíčně.

Kraj a dopravci se sejdou za dva týdny

„V pondělí kraj dostal první informace o tom, jak by se sjednotila metodika vypočítávaní zvýšených nákladů na mzdy řidičů u jednotlivých dopravců, kteří se podílejí na zabezpečení dopravní obslužnosti v kraji," řekl Martin Červíček.

Vedení kraje bude se zástupci dopravců jednat 15. ledna a bude od nich chtít další informace, co bude předmětem navýšení mezd řidičů. „Předběžně jsme spočítali, že by mohlo jít až o 40 milionů korun, které by s navýšením mzdových prostředků souvisely," uvedl první náměstek.

Dodal, že Královéhradecký kraj je už připraven dát od 1. ledna více než 7,6 milionu korun na valorizace mezd řidičů autobusů. Podle něj však zatím ještě není jasno, jaké náklady ponese kraj a jaké stát.