Plán v pondělí odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. Celkové náklady na pořízení informačního systému se odhadují asi na 100 milionů korun.

Nový systém pomůže i pacientům

Nový systém propojí všechny krajské nemocnice, umožní vzájemné sdílení dat a zvýší také bezpečnost před jejich únikem. „Nové informační systémy by měly mít pozitivní dopad i na poskytování informací o zdravotní péči pacientům," upozornila mluvčí kraje Martina Götzová.

Lidé by na webovém portálu mohli získat zprávy o dostupnosti zdravotní péče, o volných kapacitách pro plánované zdravotní výkony, o preventivní péči i následné péči.

„Moderní nemocniční informační systém je velmi potřebný, aby naše krajské nemocnice zlepšily a ještě více zefektivnily svoje fungování. Kraj se na něj připravuje už delší dobu, pořízení je velmi nákladné, a proto chceme žádat o evropskou dotaci. Žádost bychom chtěli podat na přelomu roku a samotná realizace projektu by měla probíhat v letech 2018 až 2020," řekl náměstek hejtmana zodpovědný pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.

Kraj by mohl zaplatit jen desetinu ceny

Kraj bude usilovat o získání dotace, která by z 85 procent šla z evropského Integrovaného regionálního operačního programu, z pěti procent ze státního rozpočtu a 10 procent by dofinancoval kraj z vlastních zdrojů.

„Je zpracována studie proveditelnosti a čeká na schválení," sdělila včera zastupitelům vedoucí krajského odboru zdravotnictví Ludmila Bášová.

Podle mluvčí kraje nynější systémy neumožňují sdílet nemocnicím informace, jsou zastaralé a zajistit jejich servis a technickou podporu by bylo náročné.

Královéhradecký kraj spravuje čtyři nemocnice s 1500 akutními lůžky.