Místo 8. prosince by se měly obálky s nabídkami otevírat 18. prosince. Kraj nevylučuje ani další posunutí termínu, o tom včera v podvečer začala jednat mimořádná rada kraje. „Posunutím termínu jsme udělali vstřícný krok," řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD) s tím, že se kraj pokusí do tendru mzdové požadavky odborářů zapracovat.

Mzdy řidičů se dnes pohybují kolem 76 korun na hodinu. Bez přesčasů a příplatků si tak v průměru vydělávají 12 500 měsíčně. Zadávací podmínky tendru by  podle odborářů tyto mzdy zakonzervovaly na dalších deset let. Dokonce kvůli tomu podali žalobu u soudu, podnět u antimonopolního úřadu a hrozí stávkou. V jiných krajích spory nejsou, tendry tam budou až v příštích letech  a proběhnou podle nového způsobu zadávání veřejných zakázek.

Hospodářská komora stejně jako krajská opozice ale návrh premiéra Bohuslava Sobotky a nyní i France, tedy zanést do zadávacích podmínek tendru klauzuli o výši nebo růstu mezd, odmítají.

„Stanovovat tam nějakou minimální mzdu zaměstnanců dodavatele by bylo bezprecedentní. Ostatní profesní skupiny by pak vznesly stejný požadavek," míní krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS).

Podle něj záleží jen na zaměstnavateli, jakou dělá personální politiku a s jakou cenou se bude ucházet o získání veřejné zakázky.