Zakázku kraj vypisuje již potřetí, předchozí dvě z různých důvodů zrušil. Přestavba nemocnice Náchod je největší investiční prioritou kraje.

Po otevření obálek bude následovat hodnocení nabídek, které kraj odhadl na dva až šest týdnů. Jediným hodnotícím kritériem je cena. Vítězná stavební firma by měla nemocnici postavit do tří let.

Zakázku pro kraj administruje brněnská společnost RTS, předchozí zrušenou soutěž si administroval sám kraj. Otevírání obálek s nabídkami před hodnotící komisí se tak uskuteční v Brně ve firmě RTS.

Stavbaři by měli v nemocnici postavit dva nové pavilony, ve kterých bude například lůžková část chirurgie, ortopedie a operační sály, porodnice a dětské oddělení. Podle plánů se má stavět za provozu nemocnice. Její současný stav odpovídá kromě dvou pavilonů době jejího vzniku před 100 lety. Nevyhovující jsou budovy, operační sály i sítě.

Oproti poslednímu zadání tendru kraj udělal největší změny ve výkazu výměr. „Byli jsme také nuceni změnit celkovou maximální přípustnou hodnotu zakázky na 1,3 miliardy korun bez DPH. Nyní je ale praxe taková, že se stavební zakázky soutěží až s třicetiprocentní úsporou," podotkl hejtman Franc. Minulá soutěž měla cenu 1,19 miliardy.

Přestavbu nemocnice kraj chystá mnoho let. Podle původních představ se mělo začít stavět v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Druhý tendr kraj vypsal v červenci 2015 a zrušil jej letos v únoru kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci.