Kraj tak bude podporovat celkem 23 technických oborů vzdělání. Za uplynulý školní rok vydal na stipendia pro 1500 žáků celkem 5,8 milionu korun.

Kraj udělal protitah

Podle krajské radní pro školství Táni Šormové je v posledních letech nedostatek kvalifikovaných odborníků pro lesní výrobu.  „V kraji máme lesnickou akademii v Trutnově, ale zájemců o studium tam ubývá. Zjistili jsme, že odcházejí do jiných krajů, kde je obor podporován stipendijně, a proto jsme udělali protitah," řekla novinářům radní.

Upozornila, že stipendia nejsou vyplácena plošně, protože jejich získání je podmíněno dobrými výsledky. Kraj navíc nechal vypracovat analýzu, kde a jak se finanční podpora učňů v důležitých oborech vyplácí. „Analýza by měla být hotová do konce roku, a podle ní kraj svůj postup přehodnotí," informovala Táňa Šormová.

Odměna navrch

Radní uvedla, že v návrhu byl původně i obor kovář a podkovář, ale podle úřadu práce tato profese v kraji nechybí.

Odměna, kterou žáci formou prospěchových stipendií dostávají, je odstupňována. V prvním ročníku činí 300 korun, ve druhém 400 korun a ve třetím 500 korun měsíčně. Každá střední škola má vypracovanou směrnici pro vyplácení stipendií.

Žákovi, který je klasifikován z odborného výcviku na konci školního roku známkou 1 či 2 přísluší ještě jednorázová odměna, která je také odstupňována podle známky a ročníku od 500 korun do 3000 korun.

Kraj začal udělovat stipendia v roce 2008, aby podpořil profese, které v kraji citelně chybějí. Od té doby do seznamu podporovaných oborů přibyli mimo jiné budoucí strojaři, obráběči kovů, elektrikáři, řezníci, malíři a natěrači, tesaři, kominíci,  zemědělci či instalatéři.