Snížení příspěvku umožnila příznivější úhradová vyhláška, která počítá s vyššími hodnotami za jednotlivé výkony, a také úsporná opatření nemocnic.

Hejtman Lubomír Franc v pondělí uvedl, že letošní hospodaření nemocnic by mělo být vyrovnané, trutnovská, jičínská a královédvorská nemocnice by měly skončit v kladných číslech.

„Předpokládáme, že v roce 2017 by mělo být hospodaření nemocnic vyrovnané a měly by být eliminované všechny dluhy," řekl hejtman  Franc. Dluhy nemocnic činí asi 270 milionů korun.

Z letošního krajského příspěvku  nejvíc peněz, téměř 58 milionů korun, dostane  náchodská nemocnice,  nejmenší sumu kraj přidělil královédvorské Městské nemocnici, která dostane 10,3 milionu korun. Na trutnovskou nemocnici bylo vyčleněno 25 milionů, na jičínskou necelých 33 milionů.

Do nemocnice Náchod však poputují ještě další miliony. „Předpokládáme, že bychom tam během letošního roku věnovali dalších 50 milionů korun na oddlužení," řekl včera hejtman Lubomír Franc.

Podle předběžných údajů by loňské hospodaření krajských nemocnic mělo skončit v zisku 112 milionů korun. Z toho by mělo jít 90 milionů na uhrazení dluhů nemocnic z minulých let.

Projekt na přestavbu náchodské nemocnice bude hotov v květnu

Hradec Králové/Náchod - Dokončení projektové dokumentace na miliardovou přestavbu nemocnice Náchod se o šest týdnů zpozdí kvůli úpravě dispozic v projektu. „Předání díla bude 4. května," řekl v pondělí krajským zastupitelům radní Josef Dvořák.

Podle něj bude možné ihned po dokončení projektové dokumentace vyhlásit tendr na dodavatele stavby.

Rekonstrukce
Během rekonstrukce náchodské nemocnice má vzniknout hlavní pavilon s operačními sály, na který naváže objekt lůžkové části a budovy pro zázemí nemocnice. Náchodská nemocnice je největší oblastní nemocnicí Královéhradeckého kraje. Její spádová oblast je až 150 tisíc obyvatel a ve svých odděleních má 650 lůžek.

„Zadávací podmínky a podmínky vyhlášení už jsou v hrubých rysech připraveny, v současné době je konzultujeme s poradci," uvedl radní.

Stavba nemocnice by měla začít během příští zimy. Podle radního Dvořáka však záleží na tom, jak hladce vše bude probíhat a zda někdo vůči tendru vznese námitky.

Rekonstrukce měla být původně zahájena už v roce 2012,  letos měla být dokončena. Kraj však v květnu 2013 zrušil rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun.  Problémy nastaly i při tendru na zadání zakázky na projektovou dokumentaci.

Parkovací dům 
chce kraj dříve

Hejtman Lubomír Franc v pondělí zastupitele upozornil na možnost urychlení výstavby parkovacího domu u nemocnice, s nímž se původně počítalo až v šesté nebo sedmé etapě rekonstrukce. Kraj zvažuje, že by parkovací dům vybudovala soukromá firma. „Byla by to jednoduchá montovaná stavba," řekl hejtman.

Podle radního Dvořáka by parkovací dům velmi ulehčil nemocnici i městu. „Ta myšlenka financování se mi líbí a já bych takový projekt podpořil," sdělil radní.