Jedna věc jsou opatrné politické proklamace, druhá pěkně rozžhavené telefonní linky mezi stranickými sekretariáty.

Po víkendovém volebním debaklu pravice a naopak neuvěřitelnému comebacku komunistů, kteří mají možnost se ve východních Čechách vrátit po 23 letech k moci, přicházejí v úvahu dvě základní možné varianty budoucí krajské koalice.

První je ta, kterou preferuje ústředí sociální demokracie, tedy otevřená koalice s KSČM. Taková většina by však byla velmi křehká, v 45členném krajském zastupitelstvu by měla pouze 23 hlasů. Jistější by bylo  k ní ještě někoho přibrat. Otázkou však je, koho.

Druhou možností je vznik duhové, středolevé koalice ČSSD, lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj  a dalších středových či pravicových uskupení. Tato varianta však zase naráží na nesmiřitelnost sociálních demokratů s TOP 09 a ODS.

„Sice jsme nedosáhli tak vysokého výsledku jako před čtyřmi lety, podstatné však je, že jsme vyhráli a budeme vést sestavování krajské vlády," konstatoval včera dosavadní hejtman a lídr ČSSD Lubomír Franc. Přes těsné vítězství ztratili sociální demokraté v krajském zastupitelstvu šest křesel.

Ačkoliv v některých kruzích je Franc považován za umírněného sociálního demokrata, který by radši viděl levo-středovou nežli oranžovo-rudou koalici, všechny možnosti nechává otevřené.

„Teprve sestavujeme vyjednávací tým a sondujeme postupně, podle jejich výsledku, všechny strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva. Máme zájem, aby zastupitelstvo bylo stabilní," dodal Franc.

Pokud se nestane něco nečekaného, Franc míří k obhajobě hejtmanského křesla, ať už v Hradci vznikne jakákoliv koalice. A to dokonce bez ohledu na to, jestli uspěje v druhém kole senátních voleb na Náchodsku. „Chci dělat obě funkce zároveň, myslím, že hejtmanské zkušenosti bych v Senátu dobře zúročil."

Neoficiální vítězové –  komunisté – by pochopitelně preferovali koalici se sociálními demokraty, i oni sami však přiznávají, že by do ni rádi přizvali kvůli její stabilitě dalšího člena. Jenže nejspíš nemají koho.

„Blízkost volebních programů ČSSD a KSČM si o koalici říká. Aby byla pevnější, mohli bychom do ní přibrat ideálně Východočechy," řekl včera krajský lídr KSČM Otakar Ruml.

Jenže ti na něco takového podle všeho ani náhodou nepřistoupí. „Už nás sondovala ČSSD, jestli bychom se přidali ke koalici s KSČM. Jednoznačně jsem to odmítl, a to i v případě, že by to byla jen nepřímá, například tichá podpora krajské vlády ze strany komunistů," řekla šéfka Východočechů  Martina Berdychová.

Ještě ostřeji se vyjádřil její „stranický" kolega František Kinský, potomek známého šlechtického rodu. „S komunisty do holportu nepůjdu. I kdybych měl být jediný opozičník v celém zastupitelstvu. Nepopřu zásady svoje i mého otce," prohlásil Kinský.

Jakoukoliv spolupráci s komunisty výslovně odmítl taktéž lídr lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. A nic jiného nelze čekat ani od zbývajících subjektů – ODS a 
TOP 09. Ty by uvítaly právě vznik duhové či široké koalice, kdy by komunisté nadále zůstali v opozici.

Ale taková koalice by to měla těžké. Komunisté výrazně posílili, v zastupitelstvu budou mít 11 místo dosavadních sedmi členů. Jenže návratu komunistů k moci se pravice děsí a bude ochotna k řadě ústupků sociálním demokratům.