Aktuální výzkum společnosti Sanep potvrdil čtyři měsíce před krajskými volbami v hradeckém kraji výsadní postavení hnutí ANO, kterému přisoudil přes 17 procent hlasů. Sociální demokraté by nyní skončili až třetí za komunisty se ziskem pouhých 13 procent.

Jenže výstupy konkurenční agentury Phoenix jsou velmi odlišné. Podle ní naopak ČSSD suverénně vede s podporou pětiny voličů a hnutí ANO má podle ní pouze poloviční podporu.

Podle uznávaného sociologa Jana Herzmanna může být problém v metodice průzkumů. A také v tom, že agentury to mají s mapováním voličské přízně rok od roku těžší. Lidé se totiž rozhodují stále spontánněji a „jak se zrovna vyspí".

„Sanep i Phoenix dělají průzkumy on-line kvótním výběrem, u obou je ale metodika popsaná jen vágně a zrovna tyto dvě mi neposkytly žádné údaje do mé studie na téma výzkumů," podotkl Herzmann.

Podotkl ovšem, že na krajské úrovni se kvůli malé ploše území dělají věrohodné průzkumy skutečně obtížně. Navíc čtvrtina voličů se rozhoduje až v den voleb. Na tuto nepředvídatelnost doplatily v minulosti i mnohé renomované agentury. Herzmann zároveň odmítl dohady, že si výzkumy platí některé z kandidujících stran.

Průzkum agentury Sanep.

Průzkum agentury Phoenix.

Šance favoritů jsou vyrovnané

Volební průzkum před krajskými volbami (v %).