Atlas odpadků s názvy petlahvoň odhozenec, nedopalek smrdutý, obalík sušenkovitý nebo sáčkovec šustilka, zařazených do fiktivní čeledi odpadkoušů. Výprava Krakonoše do pražského revíru ministra životního prostředí Richarda Brabce minulé úterý. Instagramová soutěž Lovci odpadků. Internetová petice za hory bez nepořádku. Písemný slib Krakonošovi spočívající v tom, že co si do hor přinesu, to si také odnesu.

Kampaň Správy Krkonošského národního parku zabrala i díky důvtipu a nadsázce. Ochránci přírody si od ní slibují zastavení invaze odpadků, která trápí nejnavštěvovanější české hory.

Turistům sice každoročně vtloukají do hlavy, že do přírody se nevyhazuje jakýkoliv nepořádek a místo toho se má odnést zpátky, ale letos už přišla masivní kampaň, která na hříchy návštěvníků Krkonoš názorně poukázala. Připomněla, že papírový kapesníček se rozkládá 2 měsíce, plechovka 15 let, obal od sušenky a igelitová taška až 25 let, vlhčené ubrousky a pet lahve sto let.

„Je příjemné zjištění, kolika lidem není příroda lhostejná,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Z deseti víkendových stanovišť podepsalo slib Krakonošovi nejvíce lidí na Černé hoře.

„Přes sedm tisíc celkových podpisů považuji za skvělý úspěch. Měli jsme na všech místech velice přátelské, vstřícné a chápající reakce. Lidé se nejen podepisovali, ale také zajímali o problematiku odpadků a způsob jejich rozpadu v přírodě,“ potěšilo Drahného.

Lidé obdrželi na stanovištích sběrové tašky a vyráželi na úklid. „Překvapilo nás, že tašky s odpadky sami odvezli mimo přírodu, ačkoliv je mohli zanechat na stanovištích. Nenechávali nic na horách. Fungovalo to skvěle,“ dodal mluvčí národního parku.

Slib Krakonošovi podepsala i rodina Miroslavy Štarkové z Dubí v Krušných horách, která pravidelně navštěvuje Krkonoše. „Kampaň byla velice motivující, hlavně pro děti. Uvědomují si, jak je důležité se k přírodě chovat že mi jí k životu potřebujeme, ale ona nás ne. O to více si jí musíme vážit,“ vyjádřila svůj názor pro Deník. „Na druhou stranu velice smutné, že taková akce musí vůbec vzniknout a v přírodě je tolik nepořádku. Hodně po Krkonoších chodíme a moc si jich vážíme, milujeme přírodu a hory, pokaždé k popelnicím doneseme plnou igelitku odpadků,“ doplnila Miroslava Štarková.