Provoz zbrusu nového moderního pracoviště byl zahájen 7. září v 5.00 hodin. Prakticky jen několik málo okamžiků po přesměrování tísňových linek přijaly operátorky první volání. Vzápětí byla na první výjezd vyslána posádka Rychlé lékařské pomoci Vrchlabí.

Lepší technologie usnadní komunikaci

Pro zdravotnické záchranáře znamená spuštění nového řídícího pracoviště přechod na zcela nové technologie, které umožní zefektivnit řízení práce záchranné služby v terénu. Usnadní se rovněž navigace sanitek a komunikace nejen mezi dispečinkem a zasahujícími posádkami, ale také mezi záchrannou službou, ostatními složkami integrovaného záchranného systému (IZS)  a zdravotnickými zařízeními. To všechno urychlí a zkvalitní poskytování neodkladné přednemocniční péče občanům v celém Královéhradeckém kraji.

Spuštění ostrého provozu předcházela velmi pečlivá příprava všech operátorů. V průběhu letních měsíců všichni absolvovali několik náročných školících směn, během kterých museli zvládnout přípravu na nový operační program a naučit se pracovat s novými technologiemi. Náročné období mají za sebou rovněž technici IT, kteří museli zabezpečit instalace, zprovoznění a fungování všech systémů.

Náklady činí téměř čtyřicet milionů

Náklady na vybudování nového operačního střediska se blíží k částce 40 milionů korun. Většina z nich je hrazena v rámci dotace z Integrovaného operačního programu.

Původní řídící centrum královéhradeckých záchranářů, které vzniklo jako první svého druhu v České republice, je již překonané a technologicky ani stavebně nevyhovuje. Od května 2004 řídilo výjezdy záchranné služby na celém území Královéhradeckého kraje. Podle tohoto vzoru bylo postupně zaváděno celokrajské operační řízení nejen záchranné služby, ale také všech základních složek IZS.

Ivo Novák