Víte, že vloni…
… hasiči vyjeli k 5256 událostem?
… zachránili 1215 lidí?
… se zranilo sedmnáct hasičů?
… nejvíce zasahovali v pondělí, nejméně v úterý?
… měli nejvíce výjezdů v červnu, nejméně práce v únoru?
… hasili 814 požárů?
… někdo založil úmyslně 61 požárů a za 19 mohlo kouření?
… za tři požáry mohl blesk?
… nejvíce hořelo v červenci 
a srpnu, nejméně v září a listopadu?
… průměrná doba mezi vznikem požáru a zpozorováním byla
13 minut a 39 sekund?
… hasiči přijali za rok 172 895 volání na linku 150 a 112?

Každých sto minut musí krajští hasiči vyjet k dopravní nehodě, požáru či jiné události. „Podle statistik to je v průměru 14,4 výjezdu našich jednotek denně," uvedl František Mencl, ředitel královéhradeckých hasičů.

Loni se jim počítadlo událostí zastavilo na čísle 5256, což je o 114 méně než v předloňském roce. Lidí, které hasiči zachraňovali, zemřelo 108, což je o jedenáct méně než v roce 2012.

Nejvíce zatížená stanice je v Hradci Králové, z takzvaných pobočných stanic má v kraji nejvíce výjezdů stanice v Jaroměři na Náchodsku. „Je to stanice na frekventované silnici Hradec Králové – Náchod, kde je velké množství dopravních nehod. Uvažujeme, že bychom tuto stanici v budoucnu posílili. V současné době zde slouží pět lidí na výjezd," vysvětlil  Mencl.

Klesl počet evakuovaných

Zajímavý meziroční rozdíl mají hasiči také ve statistice evakuovaných osob. Zatímco loni jich zachránili 297, o rok dříve jich bylo 35 397. Extrémní číslo způsobila dvojnásobná evakuace festivalu Rock for People v Hradci Králové, kde návštěvníky z areálu letiště vyhnala bouře a větrná smršť.

„Loni jsme žádný požár s velkou škodou nad deset milionů neměli. Největší oheň jsme hasili ve Vrchlabí v závodě Škoda Auto," řekl ředitel. Tam 14. prosince hořela trafostanice a škoda se vyšplhala na 5,5 milionu korun. Naopak majetek v hodnotě dvaceti milionů korun se podařilo hasičům uchránit.

Nejvíce lidí zemřelo při dopravní nehodě 1. října u Holovous na Jičínsku. Osobní vůz se čtyřmi cestujícími zde narazil do nákladního. Tři z nich zahynuli v troskách automobilu. Sedm lidí se pak zranilo při srážce osobních vozidel 
u Holohlav na Hradecku 
na konci května.

Nejvíce osob se podařilo hasičům zachránit v Červeném Kostelci 10. června. Dvacet dělníků uvěznila povodeň v rozestavěné hale na nákladní rampě. Hasiči je do bezpečí převezli na člunu.