V jubilejním 10. ročníku soutěže obcí v třídění odpadů Malá Úpa už potřetí získala titul Čistá obec v kategorii vesnic, které nemají více než 300 obyvatel. Navíc se opět stala absolutním vítězem soutěže v kraji. „Snažíme se o osvětu třídění odpadu, přidali jsme do obce jedno sběrné hnízdo a snížili jsme poplatky za sběr tříděného odpadu podnikatelům," prozradil ve čtvrtek starosta vítězné obce Karel Engliš. Připustil, že jim v soutěži pomáhají i turisté, kteří Malou Úpu navštěvují. Ani pořadí na druhém a třetím místě se od loňska nezměnilo: stříbrné jsou Říčky v Orlických horách a bronzový Dolní Lochov.

V kategorii obcí do 2000 obyvatel prvenství uhájila Pec pod Sněžkou, druhé místo nově vybojoval Špindlerův Mlýn a na třetí se dostal Černý Důl. V kategorii nad 200O obyvatel zvítězila Solnice, druhá je  Svoboda nad Úpou a třetí Nová Paka.

Skokanem roku jsou Kocbeře. Obec se z 272. místa posunula až na 26. příčku.

Pardubický kraj je první, Královéhradecký třetí

Královéhradecký kraj loni vytřídil 46 kilogramů odpadu na obyvatele a skončil tak v rámci republiky třetí. Nejlepším krajem se stal Pardubický, druhý skončil Olomoucký. „Rozdíly mezi nimi byly minimální," podotkla Pavla Bendová z pořádající firmy EKO-KOM.

Celkem se loni v Česku vytřídilo 42 kilogramů odpadu na osobu. Podle organizátorů soutěže to byl oproti roku 2014 nárůst o neuvěřitelné dva kilogramy.