Jen něco málo přes hodinu a půl trvalo volebním komisím v sobotu odpoledne otevírání a počítání hlasů ve 210 okrscích senátního obvodu č. 47 na Náchodsku a severní části Královéhradecka. Krátce po půl čtvrté bylo jasné, že novým senátorem za Náchodsko se stává 46letý Martin Červíček (ODS), který získal 56,46 procent hlasů. V duelu dvou Náchoďáků porazil konkurenta Pavla Bělobrádka téměř o 13 procent, když získal o 2856 hlasů více.

K volebním urnám přišlo přes 22 procent voličů. Náchod měl ze všech 24 volebních obvodů napříč republikou, kde se druhé kolo senátních voleb konalo, jednoznačně nejvyšší účast – přes dvacet procent se přehoupla jen Praha 12.

Zřejmě nejpřesvědčivější vítězství vydobyl kandidát do Senátu Martin Červíček ve Vysokově, kde má trvalé bydliště. Získal tady drtivých 85,18 procent vhozených hlasů. Jeho sok Pavel Bělobrádek ani neobhájil hlasy, které získal v prvním kole.

Martin Červíček: „Oslavy končí, práce začíná“

Náchodsko - Sobotní zvolení do Senátu PČR bylo pro Martina Červíčka (ODS) podle jeho slov důvodem k oslavě, ale i velkým závazkem. „Dnes oslavuji, ale od zítřka začíná práce na tom, co jsem slíbil,“ poděkoval na sociální síti.

Co si kladete za cíl v Senátu zastávat a prosazovat?
Senátor má v první řadě zastupovat region a hájit zájmy všech lidí, kteří v něm žijí. Už v kampani jsem říkal, že se budu snažit o regionální věci především v oblasti dopravy. Za nesmírně důležitý považují regionální rozvoj železnice, je potřeba dokončit úvahy o modernizaci železniční trati Hradec Králové - Trutnov, která má mít i vyústění k tzv. Vysokovské spojce.
Člověk v Senátu má v dobrém slova smyslu lobbovat nejen za dostavbu dálnice D11, ale i obchvatů, které jsou v našem regionu naplánované. V první řadě chci prosazovat opatření nebo změny, které povedou třeba k systémovému financování oprav krajských silnic. Jsou to věci, které jsou každodenními problémy a měly by je řešit lidé, kteří tu zkušenost mají a měli by v legislativním procesu docílit toho, aby se tu nevytvářeli nesmyslné návrhy řešení.

Co očekáváte, že vám post senátora dá a co naopak vezme?
V první řadě mi Senát přinese další zkušenost a jak jsem říkal již několikrát možnost ovlivnit některé problémy, které v regionu máme. Myslím, že je tu velký prostor ke změnám v bezpečnostním prostředí - nejenom legislativně, ale organizačně.
Určitě mi Senát sebere další volný čas, to je nepochybné. Na druhou stranu jsem to v kandidatuře zvažoval, a bral případné senátorství se svou prací v regionu jako velmi dobrou synergii, díky které můžu některé věci daleko lépe prosadit.

Jste motorkář - oslavíte svůj senátní triumf na svém Triumphu nějakou spanilou jízdou v tomto krásném babím létě?
Zazimovanou motorku ještě nemám, ale zrovna dneska ráno jsem nad tím přemýšlel, že bych se ještě rád letos projel. Mám ale obrovský dluh vůči rodině, takže se ani neodvážím… Uvidíme, jestli mi počasí bude přát v dalších dnech.

Jiří Řezník