Ředitel lázní Josef Šimurda se ale brání, že získat pacienty pro rehabilitační péči je běh na dlouhou trať a nejde o záležitost několika dnů a týdnů.

„Jsme v tomto segmentu zcela noví na trhu a jsme dlouhodobě odkázáni na to, koho nám lékaři a pojišťovny pošlou. Ano, je to pro nás perspektivní oblast a budeme se snažit o to, abychom ta lůžka naplnili," řekl  Šimurda.

Podle Ivy Řezníčkové ze sdružení Zachraňme Vesnu by získání pacientů pro rehabilitaci zlepšilo hospodaření lázní. „Bohužel, tento potenciál nebyl téměř využitý," řekla. Podle ní se na sdružení obracejí rodiče, kteří absolutně netuší, že rehabilitační pobyty tu jsou možné.

„Určitou částku uvolňujeme na reklamu a marketing, ale ty možnosti jsou omezené,"  kontruje Šimurda. Podle něj se v červnu podařilo ztrátu lázní udržet na 35 milionech korun a zvýšila se i obsazenost lázní ze 40 na 50 procent.

Lázně v Janských Lázních čelí vážným ekonomickým problémům. Předchozí šéf lázní oznámil, že je ve hře zrušení dětské léčebny Vesna, což vyvolalo vlnu nevole a ministerstvo ho odvolalo z funkce. Vedení se ujal Šimurda, který na konci června představil plán na další fungování lázní.

Propustil 55 ze 400 zaměstnanců lázní, zbývajícím snížil platy. Léčebna Vesna by měla zůstat zachována, kromě dětí ale bude sloužit i pro dospělé pacienty. Plán také počítá s tím, že jen  polovina z 800 lůžek by měla sloužit léčebným účelům. Další chce Šimurda obsadit turisty či zájemci o kongresovou turistiku.

Krizový štáb lázní upozorňuje na to, že problémy mají po zavedení nového indikačního seznamu v loňském roce, který  zpřísnil pravidla přijímání pacientů a úhradu péče, i další lázně. „Požadujeme vrátit indikační systém před změnu, aby bylo možné dostat více pacientů do lázní," řekla Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Podle štábu je v lázeňství propad o 50 až 60 procent klientů, štáb proto chce na konci srpna jednat o změnách v indikačním seznamu s ministrem zdravotnictví.

Lázně ve Velichovkách.Velichovky skončily

Velichovky - Ekonomická mizérie už před několika týdny lázně stáhla ke dnu lázně Velichovky u Jaroměře. Minulý týden pak 70 zdejších zaměstnanců dostalo výpovědi, výplaty přitom nedostali už za červen. Jsou však i lázně, které s novým způsobem financování dokážou bojovat: klientela, především arabská, hojně přibývá Lázním Bohdaneč, v červnu se lázně dokonce dostaly do černých čísel. Zatím úspěšně bojuje o přežití také Hamzova odborná léčebna v Luži-Košumberku.