Vlekaři v Krkonoších začali s prvním umělým zasněžováním sjezdovek ve čtvrtek, a to tradičně jako první na Černé hoře. Pokud by od neděle do hor přišly očekávané silnější mrazy, spustili by sněžná děla naplno a první sjezdovky v horních partiích Černé hory by se lyžařům mohly otevřít o příštím víkendu.

„Od neděle se čeká pokles teplot až k minus osmi stupňům. To bychom již postupně spustili naplno zasněžování ve všech areálech," řekl Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora – Pec. Součástí skiareálu jsou vedle Černé hory a Pece pod Sněžkou i střediska Černý Důl, Svoboda nad Úpou a Velká Úpa.

Děla jedou naplno

Loni vlekaři spustili sněhová děla v Krkonoších na konci listopadu. Lyžařská sezona začala 6. prosince na Černé hoře, později zahájily provoz i další areály. Předloni se první vleky rozjely 26. listopadu.

Jinde zatím teplé počasí  umělé zasněžování spustit neumožnilo. „Sněhová děla máme rozmístěna na sjezdovkách už dva týdny, technologie je odzkoušená, ale čekáme na ochlazení," řekl Jan Urbánek z lyžařského areálu Říčky v Orlických horách.

Ve skiareálech se tak nyní finišuje s úpravami svahů, připravují se sněžná děla, opravují se vleky anebo třeba jen malují místnosti.

Lyžaři se letos mají a co těšit, i přes mnohamilionové investice v řadě areálů zůstanou ceny skipasů skoro všude na loňské úrovni. Zdražení ohlásilo pouze největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn (o sedm procent) a Deštné v Orlických horách (o 4,5 procenta).

Mírně zdražovat chce i skiareál v Hlinsku na Vysočině. „Ceny se však výrazně měnit nebudou. Budeme jenom respektovat inflační vývoj během uplynulých dvou let," uvedl jednatel skiklubu Robert Vokáč.

Ceny jako vloni

Naproti tomu třeba v malém příměstském areálu Přívrat u České Třebové i přes rozšířenou nabídku lyžařské školy pro děti ceny zvyšovat nechtějí, podobně jako v naprosté většině ostatních areálů.

Teď už jenom musí „nasněžit", aby se vleky mohly všude rozjet.  Výraznějšího ochlazení by se vlekaři mohli dočkat v v neděli a zejména v pondělí.

„Sněhové přeháňky se vyskytnou od nedělního večera i v nižších polohách a na horách se vytvoří souvislá sněhová pokrývka, předběžně očekáváme místy až do 15 cm, zejména v Beskydech. V pondělí a úterý se v horských oblastech na severu a severovýchodě ČR mohou tvořit i sněhové jazyky," uvedli meteorologové.