"Sezona umožňující stavební práce a opravy na cestách je v Krkonoších kratší než jinde v kraji. Proto jsou nyní práce na řadě míst v plném proudu, na dalších začnou v nejbližší době," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na turistickém chodníku z Růžové hory na Sněžku začalo štětování úseků nad odbočkou Traverz. "Brzy se ukázalo, že v místech s porostem kleče po obou stranách nejde cestářské práce provádět při průchodu turistů," sdělil Pavel Klimeš ze Stavební a inženýrské firmy Klimeš, která tento úsek opravuje.

Chodník na žlutě značené trase bude uzavřen každý pracovní den v době od 7.30 do 16.30. O víkendech a mimo pracovní dobu, popřípadě při souvislém dešti, bude staveniště s opatrností průchodné. "Dokončení těchto úzkých úseků předpokládáme do poloviny července letošního roku. K cestě na Sněžku je možné, po dobu opravy této cesty, využít lanovku na Sněžku, případně pěší trasy z Horní Malé Úpy nebo z Pece pod Sněžkou Obřím dolem," upřesnil Radek Drahný.

Dalším úsekem, který si vyžádal úplnou uzávěru, je chodník přes Úpské rašeliniště (modře značená cesta). Vzhledem k tomu, že přes rašeliniště je v současné době odstraněný povalový chodník, cesta není průchozí. Správa KRNAP předpokládá dokončení prací do závěru září letošního roku. Vedlejší trasa vede od Slezského domu Polskem (červeně značená cesta) na rozcestí Rownia pod Sniezka a po Jantarové cestě k Luční boudě (žlutě značená cesta).

Loni v září vrtulník přepravoval materiál pro opravu chodníku z Růžové hory na Sněžku.Zdroj: Deník/ Jan Braun

Do konce srpna má dojít k dokončení opravy chodníku mezi Horními Mísečkami a bývalými Jestřabími Boudami (žlutě značený). "Rekonstrukce spočívá ve štětování. V horním úseku se přidá odstranění nepůvodního alkalického materiálu a navezení místně původního materiálu," vysvětlil Drahný.

Poslední uzávěra se týká Naučné stezky Černohorská rašelina, kde pokračuje rekonstrukce chodníku. Zahájena byla v loňském roce a potrvá do října. Správa KRNAP letos dokončí kompletní výměnu povalového chodníku za kvalitnější z dubového dřeva. Zároveň opraví štětované a zemní úseky chodníku.

"Charakter oprav odpovídá typu dané cesty a jejímu poškození. Některé opravíme klasickou metodou štětování. Na jiných místech kompletně vyměníme povalový chodník. Na řadě míst budeme provádět drobné opravy štěrkových cest nebo opravy živičných krytů vozovek," doplnil mluvčí Správy KRNAP.

Další omezení na cestách mohou souviset s prací v lesích. Kvůli likvidaci kalamity je v současné době až do konce června uzavřena modře značená cesta z Krakonošovy snídaně na rozcestí U Čtyř pánů v západních Krkonoších.