„Nikam jsme se za rok neposunuli. Čeká nás ještě jedna schůzka s vedením firmy, která podle nás vrtem způsobila proražení kaverny. Pak se dohodneme, jak budeme postupovat,“ říká starosta Kuksu Jiří Beran. „Čekáme na výsledky studií. Zatím je předčasné hovořit o tom, jak budeme postupovat, pokud se nedohodneme,“ dodal starosta.

Připustil přitom, že v Kuksu dochází s nepříjemnou situací trpělivost. Pokud se s firmou obec nedohodne na odstranění následků, připadá prý v úvahu soud. I proto, že kvůli problému radnice už vynaložila zhruba 300 tisíc korun.

„Soudní cesta je pravděpodobná, i když bychom se ji raději vyhnuli. Musíme už nyní platit řadu analýz, abychom měli podklady a mohli předkládat argumenty,“ řekl Jiří Beran. „Náklady obce se už nyní pohybují v řádu stovek tisíc korun, časově tenhle problém snad ani nejde vyčíslit. Během roku už nás řešení problému stálo spoustu úsilí,“ dodal starosta.

O jeden z vodních zdrojů Kuks před půl rokem připravila lehkomyslnost. Připravovaný vrt pro domácí čerpadlo prorazil dno podzemního jezera, z něhož čerpaly dvě desítky domácností. Obec má za to, že firma chybovala. K vrtání nepřizvala hydrogeologa, který měl na realizaci dohlížet. Voda, kterou místní dříve považovali za léčivou, přestala téct také z kaskád na Šporkově schodišti. „Jde vlastně o špunt, který teď nedokáže utěsnit vanu. Voda se v ní pak neshromažďuje a nepřebývá,“ vysvětluje starosta Kuksu.

Podzemní voda v Kuksu zmizela z hloubky třiceti metrů prakticky přes noc. Kvůli stometrovému vrtu utekla do nižšího podloží, kam studny nesahají.

Lidé bez vody nezůstávají. Všechny domácnosti jsou napojené na obecní vodovod. Soukromé vrty z proražené kaverny však majitelé používali na zalévání zahrady.