Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, zní moudré rčení.

Jestli to samé platí u parafráze kolik funkcí máš, tolik jsi člověkem, budeme muset zhodnotit až u příštích krajských voleb za čtyři roky.

Staronový hradecký hejtman Lubomír Franc, který vedle krajských voleb uspěl i v senátních na Náchodsku, tvrdí, že obě funkce zvládne.

„Slibuji občanům, že pro to  udělám všechno, naopak si myslím, že souběh obou funkcí bude pro náš kraj přínosný," zopakoval v pátek své dřívější stanovisko.

A to ještě vykonává post řadového městského zastupitele v Broumově, kde žije. Z různých správních a dozorčích rad, kterých se politici obvykle drží zuby nehty, podle svých slov však už v minulých letech odešel.

„Myslím si, že ten souběh funkcí je možný. V minulém volebním období jsme měli několik takových případů, například hejtmany Moravskoslezského či Olomouckého kraje," poznamenal Franc.

V jedné věci má pravdu: práce senátora je přece jen o něčem jiném než mandát poslance. Jedním, poněkud hanlivým slovem řečeno, může to být „trafika" pro zasloužilé politiky.

Připustil to končící pardubický hejtman Radko Martínek, který bude nyní v Senátu hájit barvy Svitavska, či například dlouholetá poslankyně Zdeňka Horníková, která se do Senátu snažila neúspěšně probojovat na Náchodsku.

„V Senátu je přece jen jiné pracovní tempo než na postu hejtmana," řekl Martínek.

Horníková šla ve svém vyjádření ještě dál. „V Senátu je úplně jiný režim než ve sněmovně. Zatímco dnes trávím čtyři z pěti dnů v Praze, jako senátorka bych se mohla tyto dny věnovat práci doma na Náchodsku," řekla.

Franc navíc není případ poslance Davida Ratha, který měl funkcí několikrát tolik a ještě stíhal soukromou praxi a v soukromém životě navíc pendlovat mezi dvěma rodinami.

Kouzlem nechtěného bylo, že o tentýž souběh funkcí jako Franc usiloval jeho největší vyzývatel – senátor Vladimír Dryml. V boji o post hejtmana  ale neuspěl, nedostal se ani do krajského zastupitelstva.

Velmi častý je však souběh poslance či alespoň krajského zastupitele a zároveň starosty města. Jen ve východních Čechách je příkladů tolik, že bychom je nespočítali ani na prstech obou rukou.

Prototypem takového dříče je Jaroslav Martinů, starosta Poličky, zároveň poslanec a nově i pardubický krajský zastupitel. I on potvrzuje, že se víc funkcí dá zvládnout. Ale čeho je moc, toho je příliš.

„Počkám, jak to dopadne s vládou, jestli nebudou předčasné volby. Pokud ale sněmovna nebude rozpuštěna, počkám pár měsíců, jak budu tři funkce zvládat, a pak se rozhodnu, co dál. Kandidovat znovu do sněmovny ale už nebudu," řekl Martinů. V krajských volbách kandidoval ze zadních pozic a nepředpokládal, že bude zvolen.

O svém vytížení řekl,  že už deset let nečerpal dovolenou, zároveň si ji však ani nenechal proplácet. V Praze plní podle svých slov jen základní poslanecké povinnosti a věnuje se hlavně starostenské práci. A to se ještě jako rozvedený stará už odmala o 14letého syna. „Je pravdou, že moje pracovní vytížení bylo tenkrát hlavním důvodem rozvodu," přiznal.

Na své původní pozici – předsedy Agrární komory ČR – zatím zůstává i novopečený senátor za Chrudimsko Jan Veleba. Plná starostů měst a obcí byla v krajských volbách také kandidátka lidovecké Koalice pro Pardubický kraj. A řada z nich uspěla.