Víkend opět oddálil dokončení sklizně kukuřice a cukrovky z rozmáčených polí. Zemědělci se už na mnohých místech vzdali naděje, že dokončí podzimní setbu.

„Jeli jsme na plný plyn, sklizeň kukuřice jsme dokončili v minulém týdnu, přitom pod střechou měla být už nejméně před čtyřmi týdny,“ přiznává šéf podniku Agrochov Stará Paka Bohuslav Sedlák, který takové zpoždění nepamatuje nejméně osm let. Náklady na problematickou sklizeň jsou vyšší, kvalita sklizeného materiálu nižší, ztráty prý budou producenti počítat na miliony.

Po uplynulém víkendu se na rozmáčených polích vytvořily vodní laguny a naděje, že se zemědělci pokusí dokončit setí ozimu se vzdálila mílovými kroky.

„Měli jsme štěstí, že jsme pořídili druhou sečku, a tak mimo dvaceti hektarů máme zaseto, což považuji za velký úspěch,“ říká Sedlák. Podnik už uklízí techniku, další setbu vzdal.

Problémy mají i v kraji

Počítali jsme s tím, že podzimní práce nejvíce váznou směrem k horám.

Sedlák nás vyvádí z omylu. „Mluvil jsem s kolegy, a ti jsou na tom daleko hůř, problémy mají téměř všichni,“ odkazuje nás na farmáře v Lužanech, Chomuticích nebo Slatinách.

Na podmáčených pozemcích farmářů ve Slatinách zbývá zasít ještě pět set hektarů ozimů.

Ozimy ještě nejsou v zemi

„Můj děda říkal, že se dá sít ještě na Štědrý den,“ neztrácí humor agronom podniku Slatiny Radomír Kvapil.

„Je začátek listopadu a lidi panikaří, běžně se seje i v prosinci,“ nevzdává se agronom. Pokud ovšem podnik nestihne setbu, musí ji odložit na jaro, což bude znamenat menší výnosy a ekonomickou ztrátu. Slatinští mají ještě před sebou dokončení sklizně cukrovky, na polích ji mají na 200 hektarech a sklízet mají také 150 hektarů kukuřice.

Farmáři kromě vlastních problémů na polích čelí stížnostem občanů na zablácené komunikace.

„Každý den registrujeme tři až čtyři stížnosti, i když silnice ihned uklízíme,“ zasvěcuje nás Kvapil do dalších potíží. A bláto na vozovkách je jako nůž na krku.

Stížnosti na špinavé silnice

„Když silnice ihned neuklidíme, lidi na nás zavolají policajty, ti mohou povolat hasiče nebo technické služby a pak vám přijde faktura za úklid třeba na několik tisíc.

Lidé si také stěžují, že si zašpinili auta, takže po nás chtějí uhradit náklady na myčku,“ pokračuje Kvapil. Tím problémy nekončí.

Firmě chybí technici i zaměstnanci do živočišné výroby. Mladí lidé se sem nehrnou.