Trasa:
Hřensko – Schöna – Děčín – Křešice – Boletice nad Labem – Nebočady – Těchlovice – Malé Březno – Velké Březno – Ústí nad Labem (40 km).

Cyklostezka vede pod označením 2, měří 380 km, a my ji zdoláme za 7 dní. Cílem našeho putování na kolech totiž není jen honba za kilometry, ale také poznávání přírody a pamětihodností.

Výchozím bodem je Hřensko, které leží na soutoku řek Labe a Kamenice, a je nejníže položeným místem v České republice (115 m. n. m.). Obec se z větší části rozkládá v údolí řeky Kamenice, které je z obou stran obklopeno vysokou hradbou skalních stěn. Zajedeme si k soutěskám, protože obě – Edmundova i Divoká – jsou po povodních již otevřené, a projedeme se na lodičkách s výkladem převozníka. Je to nezapomenutelný zážitek, zvláště když se ocitneme uprostřed vodopádu.

A protože Labská cyklostezku vede po druhé straně Labe, přepravíme se z Hřenska do německé Schöny přívozem. Ze Schöny vede cyklostezka ještě 2 km na německém území a pak už uháníme Českem. Cesta do Děčína krásně ubíhá, je úchvatná pro svoji nádhernou scenérii  pískovcových skal a řeky Labe.

Dominantní děčínský zámek na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice vidíme již z dálky. Je ve vlastnictví města Děčín, které ho postupně rekonstruuje. Samozřejmě, zámek navštívíme. Vjíždíme do něj Dlouhou jízdou – přístupovou cestou, dlouhou 292 m, kterou dříve projížděli páni na koních. Za návštěvu určitě stojí kromě vlastního zámku i Růžová zahrada s glorietem a Salou terrenou. Poprvé také vidíme Labe z ptačího nadhledu.

Po prohlídce pokračujeme přes Křešice, Boletice, Nebočasy, Jakuby, Těchlovice a Malé Březno do Velkého Března. Zde je možné navštívit zámek i pivovar. Prohlídky v pivovaru jsou jen v sobotu, a to po předchozím objednání, návštěvní doba místního zámku je příznivější, a tak neváháme. Máme štěstí, kromě prohlídky zámku jsme svědky svatby.

Z Velkého Března pokračujeme po kvalitní asfaltce až do Ústí nad Labem. Hned na začátku si všímáme moderního Mariánského lanového mostu z r. 1998, který spojuje město se Střekovem. Dalšími dominantami jsou zámeček Větruše a hrad Střekov. Obě památky dobře vidíme ze stezky.

Vydáváme se na Větruši lanovkou z obchodního centra Forum, do lanovky nastupujeme i s kolem. Nahoře nás čeká rozhledna a zrcadlové i přírodní bludiště. Na Větruši byl po rekonstrukci koncem roku 2012 otevřen i čtyřhvězdičkový hotel. Z rozhledny vidíme hrad Střekov jako na dlani. Jeho prohlídku si však necháme na zítra.

Eva Dufková