Raně barokní zámek je již od roku 2009 přístupný veřejnosti, předtím zde byla umístěna vojenská konzervatoř. V restituci jej získala rodina Lobkowiczů, stejně tak jako hrad Střekov, zámek v Nelahozevsi a Lobkowiczký palác v Praze.

Navržená trasa:
Roudnice nad Labem – Račice – Mělník – Neratovice – Stará Boleslav.
Trasa je dlouhá 55 kilometrů.

Je obrovský, říká se, že je to čtvrtý největší zámek v České republice. Součástí prohlídkového okruhu je prohlídka románského hradu, zámecké kaple a štukové výzdoby. Chloubou majitele, kterým je William Lobkowicz z roudnické větve Lobkowiczů, je zámecké vinařství.

Po kulturní zastávce sjíždíme z centra města opět k Labi a po levém břehu míříme k Mělníku.

Veslařský areál Račice hlásí plno

Cestou se zastavíme ve vodáckém a veslařském areálu v Račicích, který je známý po celém světě, a kde se koná řada světových i evropských mistrovství. Na 2,5 kilometru dlouhém kanále je plno. Trénují tu všechny věkové kategorie veslařů i kanoistů. Pohodlně si na kolech objedeme pětikilometrový okruh kolem kanálu a pokračujeme do Mělníka.

Cestou objevujeme historický vodočet, který dokumentuje povodně na řece Labi od 18. století. Již zdálky vidíme dominanty města Mělník – zámek a kostel sv. Petra a Pavla s věží. Majitelem zámku je Jiří Lobkowicz z mělnické větve Lobkowiczů. Kromě obou památek lze navštívit Mělnické podzemí se studnou či vinné sklepy s ochutnávkou vín nacházející se v podzemí zámku. Od roku 1000 se na Mělníku tradoval zvyk dávat hrad kněžnám a královnám věnem, a proto je Mělník nazýván královským věnným městem.

Víte, kde je Pšov? Byl to Mělník

Původním názvem se Mělník jmenoval Pšov od slovanského kmene Pšovanů, dodnes nese pojmenování Pšovka část Mělníka a potok, protékající městem. Také zdejší chloubou je zámecké vinařství. Pohledem z terasy zámku na rozsáhlé zámecké vinice a soutok Labe s Vltavou se loučíme s městem a pokračujeme dále po cyklostezce č. 2, která mimochodem do letošního roku byla známa pod č. 24.

Do Staré Boleslavi máme ještě 30 kilometrů, a tak šlápneme do pedálů. Cestou jedeme přes obce Kly, Větrušice a Tuhaň, když se před námi náhle zjeví věž Spolany Neratovice. V Kostelci nad Labem míjíme zdymadlo s vodní elektrárnou, a po okraji obce Borek přijíždíme do Staré Boleslavi.

Toto historické město je známé především zavražděním sv. Václava přede dveřmi kostela sv. Kosmy a Damiána svým bratrem Boleslavem v roce 935. Na tomto místě dnes stojí bazilika sv. Václava. Neméně vzácnou je ve Staré Boleslavi bazilika sv. Nanebevzetí Panny Marie, nejstarší mariánské poutní místo v Čechách, ve které je vystaveno velmi vzácné Palladium – kovový reliéf Madony s dítětem. Stará Boleslav je od r. 1960 součástí dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Do Brandýsa na druhé straně řeky Labe si zajedeme příště.

Eva Dufková