Kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu bude v provozu 8. - 10. května, následně o víkendech v čase 9.00 - 17.00. V termínu 1. - 3. května zůstává mimo provoz, stejně jako všechny ostatní lanovky SkiResortu Černá hora - Pec.

Po více než měsíční vynucené pauze se rozjede v pátek lanovka na Sněžku. V provozu bude denně od 8 do 19 hodin, v závislosti na počasí. Při prodeji jízdenek obsluha preferuje platbu kartou. Pracovníci lanovky budou vybaveni ochrannými pomůckami. Kabinky a veřejné prostory budou denně dezinfikovat. Občerstvení na dolní stanici v Peci pod Sněžkou se bude prodávat okénkem.

Od 1. května otvírá v omezeném režimu i Česká Poštovna Anežka na Sněžce. Pro pěší turisty z Pece pod Sněžkou zůstává přístupová cesta na vrchol pouze z Růžové hory. Hřebenová cesta Česko-polského přátelství, která vede přes hranici s Polskem, je stále uzavřená. Trasu uzavřel polský Karkonoski Park Narodowy do odvolání. "V pátek otevřeme Poštovnu v omezeném provozu, bez možnosti si uvnitř sednout. Turisté se nesmí pohybovat po polském území, takže od Slezského domu se k nám nedostanete," informoval majitel České Poštovny Milan Blaha.

Ve Špindlerově Mlýně pojede od 1. května lanová dráha na Medvědín. V provozu bude od 9 do 17 hodin všechny květnové víkendy včetně dalšího státního svátku. Nástup na lanovku, kterou obsluha průběžně dezinfikuje, bude probíhat ve dvou nástupních koridorech přes dva krajní, od sebe několik metrů vzdálené turnikety. Každá sedačka vyveze maximálně dvě osoby mimo rodiny.

"Jedná se o první ze sérií kroků, jak vyjít vstříc všem fanouškům hor, čerstvého vzduchu a procházek po hřebenech Krkonoš. Náš skiareál nabízí téměř sto kilometrů cyklotras a otevřené jsou i oblíbené naučné stezky pro rodiny s dětmi. Samozřejmostí jsou bezpečnostní a hygienická opatření," uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

"Přestože se situace ohledně epidemie koronaviru pomalu zlepšuje a bezpečnostní opatření uvolňují, zůstáváme stále ostražití. Zdraví a bezpečnost návštěvníků i zaměstnanců Špindlerova Mlýna jsou pro nás na prvním místě, proto jsme v rámci střediska připravili několik důležitých opatření. Provoz lanovek se bude řídit v souladu s vládními nařízeními, přičemž chceme zajistit co nejmenší fronty s dostatečným odstupem cestujících,“ dodal Hroneš.

Návštěvníkům doporučuje nakoupit jízdenky na lanovku předem online. "Stačí navštívit stránku GOPASS.cz. Nejen, že je přes internet možné pořídit jízdenky za nižší cenu, ale vzhledem k situaci se jedná o nejbezpečnější způsob nákupu," konstatoval ředitel špindlerovského skiareálu. Při zakoupení jízdenky přímo v areálu budou sice připravena oddělená pokladní okénka, ale samoobslužné kiosky GOPASS Ticket s dotykovými obrazovkami prozatím nebudou v provozu.

Ve Špindlerově Mlýně nabízejí také vypůjčení elektrokol v pánském i dámském provedení. Po výpůjčce je vždy obsluha půjčovny dezinfikuje. Otevřou se také některá restaurační okénka a obchody Spindl Motion. U vstupu do prodejny a v blízkosti okének budou k dispozici ochranné rukavice a dezinfekční gely.

V pátek 1. května zahájí provoz také herlíkovická lanová dráha na Žalý. "Potřebná opatření, vyhlášená v souvislosti v boji proti koronaviru, jsou zajištěna. Využijte prodloužených víkendů 1. - 3. května a 8. a 10. května a přijeďte se provětrat na hory," lákají k výletu provozovatelé ze skiareálu Herlíkovice.

Letní provoz sedačkové lanové dráhy je v květnu, červnu a září o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu denně. Provozní doba je od 9 do 17 hodin, odjezd na Žalý každou celou hodinu.

V pátek se otevře návštěvníkům rovněž Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Prvomájové otevření Stezky budou doprovázet opatření zajišťující co největší komfort a bezpečnost návštěvníků. Vstupenky je možné zakoupit i prostřednictvím e-shopu. V prostorách Stezky budou rozmístěny stanice na dezinfekci rukou. Provoz restaurace bude ještě pozastaven. Zákazníci ale budou zároveň moci využít občerstvení z okénka na terase Stezky při východu.

Prvního května obnoví provoz také všechna informační centra Krkonošského národního parku. Krkonošská muzea Správy KRNAP otevřou o deset dní později. "Do konce června v nich bude možná prohlídka pouze individuálně, tedy bez průvodce. Akce pro veřejnost se rozeběhnou nejdříve po 25. květnu, samozřejmě jen pro omezený počet přihlášených účastníků a opět při zachování základní pravidel zdravotní bezpečnosti," upřesnil ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.