„Ano, to je skutečně aktuální záležitost. O uplynulém víkendu se podařilo bez problémů nainstalovat lano mezi dolní stanicí a stanicí na Růžové hoře," říká Martin Hejzlar, zástupce společnosti Leitner, která společně s trutnovskou stavební společností BaK celou stavbu lanové dráhy na Sněžku  realizuje.

Vše je v normě

Stavbaři jsou spokojeni. Nová lanovka začíná mít zřetelné obrysy, a to nejen z hlediska špičkové technologie, ale i z pohledu celkového zázemí jednotlivých stanic.

„Na dolní stanici už finišujeme. Hrubá stavba je zcela hotová. Právě pracujeme na sádrokartonových příčkách, rozvodech vody, elektřiny, topení. Teď nás ještě čekají montáže vchodů, oken a jejich výplní. Provádíme hrubé terénní úpravy,  pracujeme na zajištění opěrných stěn, za pár dní bychom měli začít práce na zpevnění zámkové dlažby kolem objektu," přiblížil Tomáš Brada ze společnosti BaK Trutnov. Horní stanice lanovky je téměř hotová, má nainstalovanou technologii, na Růžové hoře také vše probíhá podle harmonogramu.

Premiéra Leitnera

Čtyřmístná kabinová lanovka společnosti Leitner má v České republice prvenství. Kabinky už jsou připraveny a složeny v areálu  stavební společnosti BaK v Kalné Vodě u Trutnova a čekají na svou premiéru.  Ta by se mohla odehrát při předávání technologie koncem roku v rámci zatěžkávací zkoušky, kdy se zřejmě jako první pasažéři na Sněžku svezou sudy s pivem. S jakým, ještě není jasné.

„Pro nás je teď důležitá výstavba základů patek pro lanovkové sloupy v úseku Růžová hora – Sněžka. Počasí zatím přeje a věříme, že vše zvládneme do plískanic," řekl Martin Hejzlar.

V médiích se během uplynulých dní spekulovalo, že nová lanovka na Sněžku začne jezdit už koncem roku. Stavbaři to rezolutně popírají a nechtějí spekulovat.  Mají svůj termín. A tím je začátek dubna příštího roku.

I když vše na výstavbě pokračuje, jak má, nikdo stále samozřejmě neumí předjímat, co mohou ještě natropit klimatické podmínky.