Jednou z hlavních funkcí aplikace pro operační systémy mobilních telefonů iOS (Apple) a Android je snadné zjištění aktuální lavinové situace na českých horách. „Původně ji vyvinuli pro potřeby návštěvníků Alp Lawinenwarndienst Tirol a společnost First Line Solutions GmbH. Obrátili se i na nás, zda nechceme naše data exportovat do jejich systému. S tím jsme samozřejmě rádi souhlasili," uvedl k nové aplikaci Tomáš Plíva, člen Horské služby Krušné hory, který na české verzi spolupracoval.

Aplikace SnowSafe
- lavinová zpravodajství z oblastí značné části evropských pohoří
- aktuální interaktivní mapa vyhlášených lavinových stupňů
- základní informace o lavinově problematických situacích
- jednoduchý sklonoměr

„Naše údaje o aktuálním lavinovém nebezpečí každý den exportujeme k nim a aplikace pak s nimi dál pracuje. S kolegou Robertem Dlouhým z Horské služby Krkonoše a členy lavinové komise jsme pak aplikaci upravili tak, aby byla kompletně v českém jazyce," řekl Tomáš Plíva. Dodal, že aplikace je v současné době upravena pro celou Evropu, nejen Alpy a pohoří u nás.

„SnowSafe funguje tak, že informace o aktuální lavinové situaci ze zvoleného regionu se při prohlížení automaticky uloží v telefonu, takže je pak budete mít k dispozici i v místech bez datového signálu," upřesnil. Možné změny lavinové situace jsou ke stažení každé ráno. Aplikace mimo jiné umožňuje zasílat Horské službě vlastní poznatky přímo z terénu. Ty pak mohou sloužit při vyhodnocování vývoje lavinové situace.

Česká verze aplikace je v tuto chvíli k dispozici pro telefony se systémem Android 5.0 a vyšší. Do konce února bude k dispozici český překlad i pro telefony s operačním systémem Apple. Aplikace je volně ke stažení na webu Horské služby.