„Jde o ženy, které ušily velké množství roušek, i zaměstnance, kteří pracují v přímém kontaktu s lidmi, o prodavače, lékaře i pracovnice pečovatelské služby,“ vyjmenoval starosta a vyjádřil vděk i těm, kteří vyrábějí a rozdávají obličejové štíty, dárci respirátorů, tajemníkovi městského úřadu, který obstaral 150 litrů dezinfekce, i místostarostovi za organizování distribuce ochranných pomůcek.

Starosta města také odpověděl na dotazy, které obyvatele Lázní Bělohradu nejvíce zajímají. Jedním z nich je provoz městského úřadu. Ten je od pondělí 20. dubna otevřený ve větším rozsahu. Lidé by však měli řešit jen nezbytné záležitosti a nejprve kontaktovat úřad telefonicky, prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu. „Otevřený je i sběrný dvůr, který jsme museli mít na základě rozhodnutí vlády také nějakou dobu uzavřený,“ sdělil Pavel Šubr.

Obyvatele města také zajímalo, zda jim radnice bude rozdávat respirátory nebo dezinfekci. „Respirátory FFP2, obličejové štíty a dezinfekci dodáváme především lékařům, prodavačům nebo pečovatelkám. Pokud víte o někom, kdo tyto ochranné pomůcky potřebuje, dejte nám vědět a dodáme mu je. Respirátory FFP2 jsou účinné zhruba šest hodin, takže pro všechny občany města bychom jich museli mít desetitisíce,“ vysvětlil starosta a připomenul, že běžně dostačují textilní roušky, které je třeba pravidelně vyvařovat, a také dodržování hygienických zásad. „Zmiňované ochranné pomůcky chceme mít připraveny pro školy po jejich otevření, případně pro další pracoviště,“ upřesnil.

I nadále je třeba pomáhat seniorům, kteří jsou v souvislosti s koronavirem nejohroženější skupinou. „Pokud víte o někom, kdo by potřeboval pomoc města nebo naší pečovatelské služby, neváhejte a obraťte se na nás,“ vzkázal starosta, který je přesvědčený, že společně svým zodpovědným chováním se současná složitá situace dobře zvládne.