Horké letní počasí nás však nenechá příliš vychladnout. Už o víkendu může znovu pokořit třicítku a zřejmě vydrží až do poloviny příštího týdne.

Kde se upečete

Hradec Králové - Cestovat městskou dopravou v horkých letních dnech je utrpení nejen pro cestující, ale hlavně pro řidiče. Navzdory klimatizaci teploty v kabině nezadržitelně stoupají. Při povolání extrémně náročném na pozornost to není žádný med. „I když tu máme pseudoklimatizaci, stejně máme v kabině přes 30 stupňů. A vydržet v tom celý den je peklo," postěžoval si jeden z řidičů hradecké MHD, který nechtěl zveřejnit své jméno. Vadí mu, že dopravce i v úmorných vedrech striktně dbá na ústrojovou kázeň. „Firemní oblečení není vůbec savé, a když jej vyměníme za soukromá trička či kraťasy v barvě dopravního podniku, hrozí nám postih. A to ani nemluvím o tom, že sprchu máme jen na dvou stanovištích," dodal řidič. Podle dopravně-technického náměstka hradeckého městského dopravce Vladimíra Pejřila nejsou tyto stesky na místě. „Co se týče oblečení, když jsou tropické teploty, na ústrojovou kázeň nejsme tak přísní," uvedl Vladimír Pejřil s tím, že sprchy na dvou místech trasy jsou dostačující. Navíc dopravní podnik řidiče před směnou vybavuje minerálkami.

Kde se zchladíte

Krkonoše - Přestože vedro trápí téměř celou republiku, na Trutnovsku v pátek teploty ke třicítce nedosáhly. V poledne teploměr v Trutnově ukazoval 25,2 stupně, v Peci pod Sněžkou 26 stupňů a na Sněžce pouze 16,5 stupně. Letní koupaliště v Trutnově proto dopoledne téměř zelo prázdnotou. Dalo by se čekat, že Pevnost Stachelberg, v jejímž podzemí se mohou zájemci ochladit, má denně plno, ale není tomu tak. „Návštěv využívá v tomto období hlavně velké množství cyklistů, a pak je čas výletů, takže sem míří děti s učiteli," informoval Jiří Valenta ze Stachelbergu.

Oči pro pláč

Náchodsko - Pokud jste zemědělec, pak si postěžujete při pohledu na vysychající pole. A pokud nejste, pak si postěžujete taky - sucho vám bude vysávat peněženku při každém nákupu. „Zavlažování nemáme, takže čekáme na déšť," říká Roman Kútik, hlavní agronom ZD Dolany na Náchodsku. „Sucho a chybějící voda začínají být vidět na písčitých a štěrkových půdách. Cukrová řepa má listy svěšené až k zemi, pšenice a ječmen začínají podesychat," popisuje. Nyní pěstitelé doufají, že se počasí umoudří. „Zatím to ještě jde, ale do žní a do sklizně je daleko," krčí agronom rameny. Podle něj přináší současné počasí komplikace i ovocnářům. "Vedrem padají plody jablek a kolegové říkali, že propad by mohl být až o 30 procent," vysvětluje, proč úroda bude slabší.

Jak se nepopálit

Jičínsko - Když Jakub Zlámal vyrazil v úterý odpoledne na houby, netušil, jaká záchranná akce ho čeká. Jakub je členem Sboru dobrovolných hasičů Stav, a tak má na oheň „čuch". „Šli jsme odpoledne se ženou do lesa. Už v Horce jsme cítili kouř. Když jsme došli na osázenou mýtinu, z půdy šlehaly plameny, některé plochy doutnaly," popisuje lesní požár v katastru Úbislavic. Ihned zavolal posily. „Škoda na 150 mladých stromcích byla odhadnuta na 5000 korun, uchráněn byl majetek v hodnotě 50 tisíc," uvedla tisková mluvčí hasičů Alena Kuthanová. Vyšetřovatel hasičů Vlastimil Šír apeluje na lidi, aby neodhazovali v lese nedopalky a v přírodě nezakládali oheň.

Domácí oáza

Rychnovsko - Starším lidem, kteří už nemusí do práce, záchranáři radí, aby v horkých dnech vycházeli z bytu jen ráno a večer. Jenže co dělat, když se i byt v paneláku změní v pec? Vedoucí rychnovské prodejny Elmax Richard Rajskup má jasno: „Prostor nejlépe ochladí klimatizace. Když není možnost mít vestavěnou jednotku, doporučuji mobilní. Ventilátor je spíše osvěžení než ochlazení." A dodává, že ceny mobilních klimatizací se obvykle pohybují od šesti do dvanácti tisíc korun.

Když jde o život

Královéhradecko - Zvýšený počet výjezdů hlásí záchranáři, ale podle Ivo Nováka ze Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje nejde o nic mimořádného. V náchodské nemocnici nárůst hospitalizovaných kvůli horku nezaznamenali. Pacienty v kolapsovém stavu tu ošetřovali ambulantně.

Sníh v pařáku? Jsou ho tři metry a vydrží i v červenci
Krkonoše - Existuje v Čechách místo, kde je v parném létě sníh? Ano! A je ho tam stále dost. Na Mapě republiky v Krkonoších, na jižním svahu Studniční hory, se nachází sněhové pole velké 1130 metrů čtverečních. Podle odhadů tam sníh vydrží do poloviny července. Středeční měření stovky bodů GPS přístroji a následné jednodenní vyhodnocování údajů odhalilo největší mocnost, tedy místo s nejvyšší výškou sněhu, přesně 2,88 m. „Ještě v květnu jsme tady naměřili téměř devět metrů," řekl Zdeněk Široký ze Správy KRNAP. Dobová literatura uvádí, že rekordních bylo 20 metrů před sto lety. Ve statistice Správy KRNAP, která provádí měření posledních dvacet let, figuruje nejvíce 15,7 m v sezoně 1999/2000, kdy sníh vydržel až do třetího srpnového týdne.