Ačkoliv Češi mají letos do peněženek hlouběji než v minulých letech, na výběru letní  dovolené se to příliš neodrazilo. Cestovní kanceláře totiž oproti loňsku prakticky nezdražily, některé dokonce zlevnily, a navíc: kupní síla Čechů v zahraničí se od roku zvyšuje.

Takže Chorvatsko, které je Česku cenově rok od roku bližší, mezi Východočechy stále suverénně vede. Roste také zájem o Itálii a Tunisko, které sebralo část dovolenkářů Řecku.

„Vyrazíme  s rodinou opět do Chorvatska, jako každý rok. Máme tam už pár kontaktů na výborné a přitom levné penziony, je tam fajn moře a téměř jistota pěkného počasí," řekla Eva  Dolejší z Pardubic.

Češi znovuobjevují Bulharsko

S blížícím se začátkem prázdnin už začíná prodej zájezdů na poslední chvíli, tzv. last minutů. „Myslím, že letos budou v kurzu zase Chorvatsko, Černá Hora a Bulharsko. Lidé vyhledávají spíš levnější dovolené. Budou opatrní a někteří si dovolenou i odpustí," domnívá se Jana Kalousková, majitelka známé cestovní kanceláře CK Kalousek. Její slova potvrzuje i průzkum (vpravo v infobloku).

„Lidé volí, co je pro ně nejvýhodnější, tedy nejlevnější, a to je týden až jedenáct dní dovolené. V případě Tunisu, Turecka a Egypta s all inclusive," přisvědčil Ivo Velička z Velina Tour v Žamberku. Z jeho zkušeností plyne, že zájem je především o Řecko, Turecko, Bulharsko a Tunis.

Většina, která nemá peněz nazbyt, tak dá i letos přednost osvědčené klasice. Přitom už vůbec neplatí, že dovolená v Česku musí být levnější než v zahraničí. A na druhé straně u movitějších zákazníků roste zájem o netradiční, exkluzivní zážitky. Stále více Čechů si také zajišťuje pobyty přes slevové portály.

„Trh se začíná štěpit. Řada lidí nemá peníze a je pro ně rozhodující při výběru dovolené cena. Pro ně začínají být atraktivní Bulharsko nebo dokonce Rumunsko. Určitým hitem letošního léta se zdá být Turecko a návrat Tuniska s Egyptem především kvůli cenám. Druhá část populace se soustředí více na obsah. Tito lidé se mnohem více soustředí na zážitek, který z dovolené mají," vysvětlil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Především generace pětatřicátníků a čtyřicátníků tak chce podle něj mít zážitkovou dovolenou. Zvyšuje se proto zájem o aktivní dovolenou včetně sportovního vyžití.

Stále vede Chorvatsko a Itálie

Na druhé straně klesl zájem o některé vyhledávané destinace, kde hrozí eskalace politického napětí. O čtvrtinu se tak oproti loňsku snížil zájem o dovolenou v Řecku. Zájezdy sem přitom zlevnily až o desetinu. Řada turistů se však z této destinace přesunula do Turecka a Španělska.

„Oproti předchozí sezoně se zvedl nárůst zájezdů do Tuniska o 40 procent," uvedla Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Důvod je jednoduchý. „Turisty Tunisko láká kvůli nižším cenám zájezdů a dobrým službám," řekl Deníku Michal Tůma ze společnosti Invia.

Naopak podobná panika zatím nezasáhla ty, kteří chtěli strávit dovolenou v Egyptě, nyní taktéž zmítaném politickými nepokoji.

Osvědčenou jistotou však zůstává Chorvatsko. Jen vloni sem vyrazilo 800 tisíc Čechů. A také Itálie, druhá Čechy v létě nejnavštěvovanější dovolenková země.

„V obou těchto zemích neustále roste kvalita služeb, a přitom zůstávají staré výhody: jistota pěkného počasí, krásné moře a zejména relativní blízkost," podotkl mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Osúch.   zpravodajové Deníku

Zájezd do zahraničí je rok od roku levnější

Na letní dovolenou se letos chystá 45 procent Čechů, z nich 53 procent ji plánuje na jeden až dva týdny a chce volno prožít v zahraničí. Vyplývá to z průzkumu agentury Médea Research. Tři pětiny zamýšlejí za dovolenou utratit částku od 5000 do 20 000 korun. Třetina lidí, kteří plánují letní dovolenou, chce využít služeb cestovních kanceláří, více než polovina z nich má v úmyslu nákup zájezdu na poslední chvíli, takzvaný last minute.

Jak velkou částku plánujete letos v létě utratit za vaši hlavní dovolenou?

(na otázku odpovídali jen respondenti, kteří uvedli, že dovolenou plánují):

částka (odpovědi v procentech):
méně než 5000 - 8,5
5000 až 10 000 - 32,3
10 001 až 20 000 - 30,1
20 001 až 30 000 - 10
30 001 až 50 000 - 5,9
50 001 až 75 000 - 0,9
Nevím - 11,7
Nechci uvést - 0,7
Zdroj: Médea Research

Dovolená v zahraničí je rok od roku levnější

Jakou hodnotu má 1000 Kč v jiných zemích?
Velká Británie - 650 Kč
Německo - 770 Kč
Itálie - 830 Kč
Slovensko - 1080 Kč
Chorvatsko - 1067 Kč
Bulharsko - 1551 Kč
Turecko - 1520 Kč
Řecko - 820 Kč
Zdroj: Unicredit Bank