Padají teplotní rekordy, kvetou sedmikrásky a rostou hřiby. Podle meteorologů má dokonce letošní listopad velkou šanci stát se nejteplejším listopadem za posledních padesát let. Ale je to dobře?

Zimní spánek s odkladem

„Letošní podzimní počasí není úplně běžné, ale v minulosti byly listopady, které se vyvíjely ještě tepleji," řekl královéhradecký  klimatolog Ladislav Metelka. Současné teplé období je  podle něj výjimečné jednak tím, jak dlouho trvá, i tím, jak je stabilní. „Teď vlastně stále ještě přetrvává babí léto," podotkl klimatolog.

Pro přírodu to však žádná velká výhra není. Rostliny i živočichy v tomto ročním období teplé počasí mate, protože jsou zvyklí na výrazně nižší teploty. „Řada rostlin rozkvetla a zvířata, která hibernují, se letos k zimnímu spánku uloží později," uvedl Ladislav Metelka.

Teplo ovlivňuje i některé tažné ptáky. V Česku se ještě minulý týden zdržoval například rehek domácí, který se jinak už v říjnu přesouvá na jih Evropy.

Teplo vyhovuje houbám. „Stále rostou hřiby hnědé, sametové a žlutomasé a je také dost čirůvek," řekla mykoložka Tereza Tejklová. V lesích však najdete i řadu jiných hub, které v listopadu obvykle nerostou.

A není divu, když počasí láme  teplotní rekordy. Například minulou středu teploměry v Broumově ukázaly 17,1 stupně Celsia, v Hradci Králové 16,9 stupně a v Úpici 14,7 stupně.

Na období kolem 16. listopadu přitom podle odborníků  připadá průměrné datum výskytu prvního sněžení v oblastech, kde leží velká města jako Praha, Brno, Ostrava, Olomouc či Hradec Králové.

Rozmary počasí
-> Nejteplejší listopad měřený od 60. let byl v roce 1963, kdy průměrná teplota dosáhla 6,4° Celsia a odchylka od normálu činila 3,7 °C.
-> Naopak nejchladnější byl listopad  1988 s průměrnou teplotou – 0,3 °C a odchylkou od normálu – 3 °C.
->  Teplé počasí bez větších dešťů by letos mělo vydržet až do konce listopadu. Meteorologové očekávají, že v prosinci teploty postupně klesnou k normálním hodnotám.
-> Situace, jako v USA, které nyní čelí náporu  mrazu i metrových závějí, se prý v nejbližších deseti dnech obávat nemusíme. „A ani později by nic tak intenzivního hrozit nemělo. V USA jsou jiné geografické podmínky," řekl klimatolog Metelka.

Teplo škodí 
kukuřici a řepce

Teplé počasí má kladný vliv na zaměstnanost, protože některé sezonní práce, které ukončuje  zima, letos mohou pokračovat.

Naopak by mohlo negativně ovlivnit zemědělství, mimo jiné i proto. že půda nevymrzá, což s sebou nese hrozbu rozmnožení škůdců.

Teplo by mohlo škodit i některým plodinám, mimo jiné potravinářské kukuřici, která podle zemědělců nyní trpí plísní.  „Za normálních okolností se může sklízet až v listopadu nebo až na zimu a nevadí jí to. Letos však hrozí, že by mohla skončit v bioplynových stanicích," upozornila ředitelka Agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Problémy by mohla mít i řepka. „Rostliny v teple víc narostou a budou víc odnožovat. Hrozí nebezpečí, že řepka vymrzne nebo vyhnije," uvedl Jaroslav Vojtěch z Agrární komory Královéhradeckého kraje. Dodal, že teplý listopad příliš nevadí, ale prosinec už by měl být studený, protože  pole si potřebují odpočinout. Bylo by však lépe, aby zima přišla pozvolně. Razantní mrazivý nástup by  příroda snášela špatně.