V regionu se v těchto dnech mluví o odvolání týnišťské starostky Jany Galbičkové (Změna pro Týniště), kterou ve funkci nahradil Libor Koldinský (TOP 09). Tuto rychlou změnu, kterou prý Galbičková vůbec nečekala, odhlasovali zastupitelé na pondělním zasedání.

Týniště ale není jediné město na Rychnovsku, které se letos musí vypořádat se změnami na radnici. V březnu byl podobným způsobem odvolán starosta Dobrušky Petr Tojnar (ODS). Jeho místo převzal Petr Lžíčař (Veřejnost za všestranný rozvoj Dobrušky). A na sklonku jara se otřásly i židle městských zastupitelů v Opočně.

Dalo by se říci, že společným jmenovatelem přesunů v politických funkcích měst na Rychnovsku je komunikace. Nesprávné anebo nedostatečné jednání se svým okolím je vyčítáno dnes již bývalým starostům Petru Tojnarovi z Dobrušky i Janě Galbičkové z Týniště. „Nikoho se na nic neptá a s nikým nechce spolupracovat," pronesl před zastupiteli 7. března Petr Lžíčař na adresu Tojnara. Nově zvolený Lžíčař, který toho dne složil funkci místostarosty, tehdy avizoval, že plány vedení města se nemění, v těch totiž panovala shoda.

Podle zdroje Deníku, který si nepřál být jmenován, se ve vedení Dobrušky jednalo hlavně o osobní neshody: „Tojnar nebyl pro lidi špatným starostou. Je pravda, že občas svým neuváženým chováním na veřejnosti dával najevo, že si je svou pozicí a mocí příliš jistý. To mohlo být pro některé trnem v oku."

Údajný „bezbřehý alibismus a manipulativnost při práci s informacemi" pak srazily vaz týnišťské ex-starostce. „Právě komunikace bude hlavní změnou, kterou chceme na radnici v Týništi zavést," uvedl po svém zvolení nový starosta Libor Koldinský.

Skončili starostové i zastupitelé

„Škatulata hejbejte se" si letos kvůli neshodám zahráli městští zastupitelé v Opočně. Jako první svou funkci složil 25. května bývalý primář opočenské chirurgie Milič Světlík (Opočno společně). Zkraje června ho následoval bývalý starosta Štěpán Jelínek z téže strany. Na pikantnosti celé situaci dodává fakt, že právě hnutí Opočno společně s Jelínkem v čele v roce 2014 volby v Opočně vyhrálo. Přesto zamířilo do opozice. „Komunální politika není o stranách a hnutích a jejich programech. Je to o osobních přízních a vztazích," řekl tenkrát médiím Jelínek. Zastupitelstvo opustila také ředitelka základní školy Jana Hrnčířová (SNK ED a SNK Město občanům). Svůj slib místo odstoupivších složili Blanka Bartoňová (Opočno společně), Karel Tichý (SNK-ED) a Petr Smola (Opočno společně). Opočno řešilo problém, že se někteří opoziční náhradníci rozhodli nabízené funkce nepřijmout. „Přijetí je moje povinnost vůči voličům, i když se zastupitelům, kteří odstoupili, nedivím," uvedla bez obalu ve své řeči jedna z nových zastupitelů Blanka Bartoňová.

V Kostelci končí šéf městského úřadu

Ještě před koncem roku se s křeslem tajemníka Městského úřadu Kostelec nad Orlicí rozloučí Jan Šťastný. Proslýchá se, že Šťastný pro tuto pozici neměl dostatečný „tah na branku". Ten se rozloučil na stránkách kosteleckého zpravodaje s upozorněním: „Zastupitelům přeji, aby více táhli za jeden provaz a uvědomili si, že vizitkou zastupitele není boření a hádky."