Podle zdejšího starosty Jaromíra Přibyla je v současné době ve městě klid. Na radnici si nikdo nestěžoval, policie šetřila v minulosti jen jednu rvačku v baru.

Zaměstnance zajišťuje pro podnik personální agentura OSPRO, která si pronajímá bytovku u bývalého sila, část zaměstnanců dováží autobusy a další jsou ubytováni v soukromí. Město pro personální agenturu ubytovává do dvaceti lidí.

„Sešli jsme se zástupci Antolinu, abychom případně řešili některé problémy,“ uvedl starosta Přibyl.

Obě strany se shodly, že situace není tak dramatická, jak bylo nedávno publikováno v médiích.

„OSPRO i Antolin mají snahu komunikovat s radnicí. My ale nemáme žádné možnosti, abychom pohyb cizinců ve městě ovlivnili,“ připomíná starosta. Sešel se i s policisty, kteří přislíbili součinnost, tedy častější kontroly v Libáni.

Firma OSPRO, která cizince do Libáně přiváží, nás z kanceláře vykázala a na písemné otázky nereagovala. Podnik Grupo Antolin tvrdí, že v současné době nemá žádné problémy s cizími státními příslušníky.

Martin Červíček.
Červíček zůstane náměstkem hejtmana

Závod v Libáni má přes 800 zaměstnanců, více než 70 procent jsou místní nebo lidé z okolí. Dvě stě zaměstnanců jsou cizí státní příslušníci. Podnik Grupo Antolin je jedním z největších výrobců interiérů aut na světě. Jedná se o mezinárodní společnost s centrálou ve Španělsku. Firma v Libáni neplánuje další nábor pracovní síly z ciziny.

„V souvislosti s otázkou soužití lidí pocházejících z různých zemí bychom chtěli zdůraznit, že kriminalita v Libáni se za období několika posledních let nikterak nezvýšila,“ připomíná ředitel závodu Maxim Malsagov.

Obavy v Kopidlně

V nedalekém Kopidlně se lidé obracejí na starostku Hanu Masákovou. Mají obavy, že cizinci se nastěhují do jejich města. „Pokud obydlí objekt zakoupený fyzickou osobou neuděláme s tím jako město vůbec nic,“ říká Masáková. I ona se obává počtu narůstajících cizinců, soukromých objektů se tu prodává spousta.

Cizinci v Jičíně

V Jičíně je několik ubytoven, v nich našli zázemí cizinci, zaměstnáni v místních firmách.

„Trestná činnost odpovídá běžnému nápadu trestné činnosti v regionu. Většinou vyjíždíme k fyzickým napadením nebo drobným krádežím. Nejde o nic mimořádného,“ vyjadřuje se k zásahům na jičínských ubytovnách tiskový mluvčí policie Aleš Brendl. Podle Brendla má nápad trestné činnosti souvislost s počtem ubytovaných. Policie nemá od občanů stížnosti na pohyb cizinců ve městě. Pravidelné kontroly provádí na ubytovnách cizinecká policie.

Světový pohár cukrářů a kuchařů v Lucembursku. Novopačtí získali dvě medaile - stříbro a bronz.
Novopacké cukrářky přivezly ze světového poháru dvě medaile