V Krkonoších volí také na dovolené

Nebývalý zájem je v Krkonoších o prezidentskou volbu na voličský průkaz ze strany současných návštěvníků. „Už v prvním kole jsme zaznamenali 210 zájemců a nyní, jak se plní hory, můžeme očekávat ještě mnohem větší počet," informoval Michal Berger z volebního okrsku v Peci pod Sněžkou.

Jeho slova se potvrdila už hned po otevření volebních místností, a to i ve Velké Úpě. „Zájem je skutečně výrazný. Za necelé dvě hodiny tu na voličské průkazy odvolilo padesát lidí. V prvním kole jsme jich měli 63 za oba dny," poznamenala zapisovatelka Alexandra Ortová a dodala, že jde hlavně o Pražáky, kteří tráví volný čas na lyžích v horách.

„Vyřizovali jsme však korespondenčně i žádosti o volební průkazy od lidí, kteří u nás nemají trvalé bydliště, ale pracují zde a volit chtějí," dodala zapisovatelka. Místních lidí naproti tomu přišlo včera za stejnou dobu do úpského okrsku kolem třicítky.

Nezapomnělo se ani na valdické vězně

Volební komise vyrazila v pátek po čtrnácté hodině z valdické základní školy do nedaleké věznice. V káznici je nyní 1092 odsouzených, z nich se mohli druhé kolo zúčastnit všichni mimo cizinců. Doživotně odsouzení volili ve svých celách, kam za nimi zavítali členové komise, ostatní odevzdali své hlasy ve volební místnosti.

Po volbách si voliči prohlédli pohlednice

Radniční hodiny odbily čtrnáct hodin a dveře volební místnosti se otevřely i v náchodském regionálním muzeu. Volební komise odhadovala, že účast tady bude opět zhruba šedesát procent. Voliči si mohli po odvolení prohlédnout expozici vánočních pohlednic, byť se v místnosti těsnalo kolikrát mnoho lidí.

V tomto náchodském volebním okrsku si komise nemohla vynachválit ulici Hronovu. „Tamní voliče dáváme všem příkladem. Jejich účast je osmdesáti pěti procentní," chválí předseda tohoto okrsku František Molík. Tamní občané jsou převážně senioři. „Jsme uvědomělí. Volit chodíme pravidelně. Hlas jsme dali Miloši Zemanovi. U knížete se nám nelíbí, že huhlá, neumí českou hymnu, má dvojí občanství a těch důvodů je víc. Také se nám nelíbí, že při práci spal. To by si jiný pracující člověk nemohl dovolit," shodují se manželé Chaloupkovi z Náchoda.

Pro voličský průkaz si extra z Prahy, kde žije, do Náchoda zajel také pořadatel Muže roku a charitativních akcí David Novotný. Dostal volební průkaz číslo 279. „Vsadil jsem se s kamarádkou o luxusní večeři, kdo boj o Hrad nakonec vyhraje," řekl Novotný.

zpravodajové Deníku

Uplatněte svůj hlas i vy, vzkázal biskup Vokál

Sofie / Hradec Králové – Královéhradecký biskup Jan Vokál vhodil svůj hlasovací lístek do urny na českém velvyslanectví v Sofii, hlavním městě Bulharska.

Druhé kolo prezidentských voleb totiž vstoupilo do jeho plánované pracovní cesty za českými misionáři z kongregace salesiánů, kteří se v balkánské zemi starají o mládež a pomáhají tamní romské komunitě. Jsou mezi nimi i kněží z královéhradecké diecéze.

„Myslím, že nechodit k volbám je špatný zvyk. Svoboda je v naší zemi poměrně krátce a svou účastí u voleb za ni přijímáme odpovědnost, ukazujeme, že si jí vážíme," řekl biskup Jan Vokál, který si kvůli cestě musel v předstihu vyřídit voličský průkaz.

Biskup byl nucen volbám uzpůsobit svůj program. Do volební místnosti na ambasádě zamířil krátce po jejím otevření, po obědě se sofijským apoštolským exarchou, vladykou Christem Projkovem. Odpoledne pokračoval do zhruba dvě stě padesát kilometrů vzdáleného města Stara Zagora, kde čeští misionáři působí. Vynechat prezidentské volby kvůli nabitému programu by považoval za nesprávné.

„Je pravda, že někdy je těžké vybrat si mezi konkrétními kandidáty. Ale odpovědnost za to, kdo se mezi ně dostane, zase nemá nikdo jiný než občané České republiky. Proto všechny, kdo mohou, vyzývám, aby šli volit," dodal biskup.