Definitivně tu skončilo autobusové nádraží. Linky veřejné autobusové dopravy sem přestaly zajíždět. Od neděle už cestující musí využívat při cestě z centra či do centra pouze zastávky u hlavní silnice.

Problémy s autobusovým nádražím v Rychnově nad Kněžnou odstartovaly před třemi lety.

„Pozemek pod autobusovým nádražím v centru patří firmě Icom, provozovateli autobusové dopravy. Ta v roce 2016 rozeslala dopisy svým konkurentům a ostatním dopravcům, že zdražuje poplatek za vjezd na autobusové nádraží z 10 na 99 korun. To motivovalo k rozhodnutí o přesunu autobusového nádraží. Královéhradecký kraj, objednatel veřejné dopravy, pak preferoval, aby autobusové nádraží bylo spojeno s železničním i kvůli jednoduššímu přestupu,“ připomněla rychnovská místostarostka Jana Drejslová.

Právě přesun k vlakovému nádraží se stal tématem diskusí. Kritikům se především nelíbí to, že po silnici, kde je nový terminál umístěn, projíždějí i auta a v Nádražní ulici chybí přechody. Policie na jejich zřízení netrvala. Jiní mají strach z dopravního kolapsu, až se na zastávku v centru sjede více autobusů, a obávají se o bezpečnost dětí.

„Nová autobusová zastávka v centru města? Na jak dlouho, než na té frekventované silnici někdo někoho sejme?“ podělila se o své obavy na facebooku Aneta Kovaříčková.

„Na nové zastávce při hlavní silnici u Lidlu byla provedena bezpečnostní opatření, vyjadřovala se k tomu policie a bezpečnostní prvky se ještě přidávaly. A na místo bude dohlížet městská policie. Takže bude zabezpečené, než si lidé na ně zvyknou,“ uvedla Jana Drejslová.

Ilustrační foto.
Mění se jízdní řády na železnici

Lidl půjde k zemi

Ta předpokládá, že zastávka v centru nyní nebude tolik využívaná už kvůli uzavření Lidlu, který tu sídlí. Včera se otevřel naposledy. Prodejnu čeká demolice. Do půlroku by tu měla vyrůst nová, modernější a prostornější.

„Město plánuje v průběhu výstavby nové prodejny rekonstruovat komunikaci v blízkosti stavby, tudíž je třeba počítat s možnými omezeními v dopravě,“ upozornila mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.

Stavba prodejny zahrnuje také úpravy parkoviště. „Díky tomu se navýší jeho kapacita. Z původních jednasedmdesáti parkovacích míst určených pro naši prodejnu budou moci zákazníci nově využívat šestaosmdesát parkovacích míst. Aby mohli bez problémů zaparkovat, bude parkoviště nově vybaveno závorovým systémem, zákazníci jej však i nadále budou využívat zdarma. Pro obyvatele okolních domů zároveň vybudujeme parkovací místa vedle tohoto zákaznického parkoviště a zároveň ještě druhé parkoviště v blízkosti prodejny,“ dodala Zuzana Holá.

Co bude s bývalým nádražím?

Že by se v parkoviště proměnilo i bývalé autobusové nádraží, nyní není na pořadu dne. „Zatím nevíme, jak s nimi majitel naloží,“ sdělila místostarostka.

„S majitelem pozemků pod protějším autobusovým nádražím nejednáme,“ vyloučila případný zájem Lidlu Zuzana Holá.

Ilustrační foto.
Nový jízdní řád: posílí linky mezi Deštným a Šerlichem