Stříkačky a jehly mají praktici k očkování na covid 19 dávno připravené. Našly by se i paže, které na vakcínu čekají. Ta zatím dorazila pouze jen k malé části praktiků v jičínském okrese, více než třicet na ni čeká. A cítí se diskriminováni. Čekají i pacienti, kteří se u svých doktorů zaregistrovali. Ale ne všichni.

Doktorka Helena Gregorová z Jičína strávila hodiny času nad zadávání svých pacientů kvůli očkování do systému ISIN. Nyní se jí však čtyřicet procent přihlášených odhlásilo. Nechtějí vakcínu AstraZeneca, nechtějí čekat, někoho odradily informace z médií.

Část Evropy totiž pozastavila očkování látkou AstraZeneca, protože se u několik očkovaných prokázaly trombotické potíže (krevní sraženiny).

Přitom vakcína AstraZeneka je ve světě nejrozšířenější a na 22 milionů očkovaných je hlášeno asi 20 trombotických příhod. Česko v očkování pokračuje. Bezpečnostní komise Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) včera potvrdila její bezpečnost. Pokračovat v podávání vakcíny doporučila i světová zdravotnická organizace.

„Samozřejmě jsme jako praktici schopni očkovat i vakcínami Pfizer, Johnson@Johnoson. Ovšem pro praktiky jsou nedostupné,“ přibližuje problémy doktorka Gregorová.

Jedna paní povídala

„Já do Astry rozhodně nejdu, potom, co jsem slyšela, raději počkám,“ uvedla šedesátiletá paní Hana z Lázní Bělohradu. Poslouchala prý všechno ve zprávách.

„Zatím nikdo tento důvod neuvedl. Nicméně jednotky pacientů se odregistrovaly a jako důvod uvedly registraci v očkovacím centru,“ sdělil lékař Josef Pešl z Nové Paky.

Podle novopackého lékaře Leoše Glance se odhlašují jen jednotlivci, respektive si přejí vyčkat. „Nic dramatického se neděje. Řídíme se vydanými stanovisky. Musím opět konstatovat, že nám média svým jednostranným informováním moc nepomáhají,“ postěžoval si Leoš Glanc.

Lékař Václav Šolc z Jičína potvrdil, že většina jeho pacientů chce očkovat jednodávkovou vakcínou od Johnson and Johnson. „Objednal jsem ji u firmy, od které beru i ostatní vakcíny. Část mých pacientů opravdu Astru nechce, ale ostatní čekají jen na telefon. Chtějí se očkovat,“ potvrzuje lékař.

Krajský koordinátor očkování Jaroslav Malý potvrdil, že ve čtvrtek má být zveřejněna zpráva o tom, zda vedlejší účinky AstraZeneca jsou nebezpečné, nebo běžné. Pozastavení očkování v některých státech je podle jeho názoru politické, ne zdravotnické rozhodnutí.

„Za rok je v Evropské unii 680 tisíc tromboembolických nemocí. V republice byla ASTRA očkována 150 tisícům lidí bez úmrtí, jen s běžnými reakcemi. Británie očkovala 17 milionů obyvatel touto vakcínou bez tromboembolie. Nejhorší je, že vakcína chybí a bude snad až od dubna,“ reagoval Jaroslav Malý.