Minulá sobota se stala dnem dobrých skutků. Po celé republice se konal již čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky, kdy lidé mají možnost nakoupit trvanlivé potraviny a předat je dobrovolníkům. Jídlo nyní půjde rovnou do Potravinových bank a následně osobám v nouzi. Do sbírky se mohli zapojit i Jičíňáci, kteří přispívali v obchodním domě na Hradecké ulici.

Bylo až neuvěřitelné sledovat, jaká solidarita se v lidech nachází. „Jičín se této akce účastní po třetí a někteří lidé chodí dokonce pravidelně každý rok. Občas tu vídáme známé tváře, například paní, která už je v důchodu přijde vždy, aby mohla přispět, " usmívá se koordinátorka dobrovolníků Věra Vaníčková, která se stará o to, aby vše proběhlo jak má.

„Letos, snad  poprvé, jsme dostali plný velký nákupní košík. Darovala nám ho mladá rodina s dětmi. Prostě přišli a řekli, to je pro vás," popisuje štědrost některých zákazníků koordinátorka a dodává, že bez dobrovolníků, kteří věnují svůj volný čas, by se akce nikdy konat nemohla. „Máme nadšence, kteří chodí každý rok, ale i nové. Jsme jim moc vděční a nesmírně si jejich pomoci vážíme," chválí si své kolegy Věra Vaníčková.

Část potravin, které byly vybrány, zůstane na Jičínsku a poputuje rovnou do rodin, které pomoc potřebují. Zbytek bude uložen v Potravinové bance v Hradci Králové pro pozdější potřebu.

„Jídlo slouží těm, kteří se ocitli v tíživé životní situaci na překlenutí doby, než jim například přijdou dávky nebo se jim dostane pomoci od blízkých," vysvětluje vedoucí SASanky (sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi) Jitka Chalupníková a dodává, že se musí jednat o klienty Charity Jičín. „Musí s námi mít uzavřenou dohodu a spolupracovat na zlepšení své tíživé situace," uvádí vedoucí. Podle Chalupníkové jsou potravinové balíčky poskytovány jednou, maximálně dvakrát do měsíce, a jedná se o jídlo na tři až čtyři dny.

Pomáhat si musíme

„Jsem už v důchodu a sám moc nemám. Kdybych byl výdělečně činný, přispěl bych více. Vím ale, jak moc je důležité pomáhat a že jsou tady lidé, kteří to opravdu potřebují," říká skromný Václav Novák.

A nepřispívali jen Češi. Annie Herink žije i se svým manželem v Nizozemsku, ale Čechy jsou takovým jejich druhým domov. V Českém ráji mají chalupu, no a když se v sobotu vydali na nákup a uslyšeli o sbírce, okamžitě věděli, že musí pomoci. „Je velmi důležité darovat a přispět lidem, kteří to potřebují. Proto, když jsem pochopila, co se tu děje, hned jsme věděla, že můj nákup bude obsahovat i něco navíc," prozradila nám Annie. A téměř stejný názor má také Ivan Nemesh, který v sobotu do obchodu zavítal pouze proto, aby mohl udělat nákup, který pomůže. „Sám mám pět dětí a devět vnoučat. Vím, že se člověk může dostat do situace, kdy prostě potřebuje pomocnou ruku. Týká se to každého z nás, proto si musíme pomáhat," usmívá se zasloužilý otec a dědeček.

Podle informací Davida Rejlka z Oblastní charity Jičín se v kraji přidalo ke sbírce 14 marketů, v nichž se podařilo shromáždit 12008 kg potravin. V jičínském Tescu lidé darovali 1157,5 kilogramů jídla, což byl druhý největší objem v rámci kraje. Všem dárcům upřímně děkujeme," vzkazuje Rejlek.