„Vůbec se mě neptejte," utírá si do kapesníku slzy před obřadní síní v Týništi asi šedesátiletá žena, která přišla na pohřeb se svou vnučkou. „Jen bych se vám tady rozsypala…"

Mladou ženu, která vyšla ze síně jako jedna z posledních, musela podpírat její kamarádka. Její roztřesené tělo nemohly nohy unést.

Ženy pláčou, když vysílají muže do války, a jsou na ně hrdé. A byly na své hrdiny z Afghánistánu pyšné i včera.

Neskutečně těžko bylo i kamarádům mrtvých vojáků z posádky. Když se desátníka Milana Klívara novináři ptali na nějaký zážitek s jeho, dnes už pohřbeným kamarádem Liborem, odmlčel se a zvlhly mu oči. „Nezlobte se, ale o něčem takovém teď nemohu vůbec mluvit."

„Vím, že je to riziko. Ale vždycky přece věříte, že se vám manžel vrátí," řekla tiše žena jednoho na pohřbu přítomného vojáka. „Riziko máte přece všude. Podívejte se na těžce zraněného Michala Hrůzu, a to je zpěvák," dodala a schoulila se s asi osmiletým synem k manželovi.

„Nejhorší jsou komentáře lidí, kteří buď   vůbec nevědí, o co jde, nebo jsou schopni komentovat věci, o kterých si myslím, že pokud si je sami neprožijí, tak je nemohou adekvátně komentovat," vzkázal kritické části veřejnosti mluvčí 43. Výsadkového praporu Chrudim Milan Němec.

Jan Šenkýř
• Devětatřicetiletý Jan Šenkýř byl po absolvování přípravné služby v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé.
• Během smutečního obřadu v Hradci Králové–Kuklenách s vojenskými poctami byl Šenkýř in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka, byl také vyznamenán Křížem obrany státu ministra obrany.

Libor Ligač
• Dvaatřicetiletý Libor Ligač sloužil u 43. výsadkového praporu v Chrudimi od roku 2010. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán  dvakrát.
• Během smutečního obřadu v Týništi nad Orlicí s vojenskými poctami byl Ligač in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka, byl také vyznamenán Křížem obrany státu ministra obrany.