První zasněžené sjezdovky lákají do Krkonoš milovníky zimních sportů. Za radovánkami sem vyjíždějí především movitější turisté. Mnozí lidé si totiž z ekonomických důvodů musí lyžovačku odepřít.

„Pocházím z Harrachova, kde jsem na sjezdovkách vyrůstala. Dnes tu jsou ale ceny tak vysoké, že si jezdím raději zalyžovat do levnějších a dostupnějších center na okraji hor," říká Iva Čermáková z Novopacka.

Žena, odkojená horami, si také pochvaluje lyžování v zahraničí. „Týdenní dovolená i s permanentkou a polopenzí mě v Rakousku vyšla na osm tisíc. Sjezdovky jsou s našimi kvalitně nesrovnatelné," chválí rakouská střediska.

„Lyžovat jezdíme příležitostně do nejbližších Krkonoš. Pokud je počasí, skoro každý víkend. Ale protože máme malé děti, vyhovuje nám i sjezdovka v Nové Pace, kde se cenové relace pohybují na nižší úrovní než ve velkých lyžařských resortech. Navíc ušetříme za cestu a časově je to pro nás rovněž výhodnější," rozpovídal se jeden z chalupářů z Hradecka.

Ski areál Máchovka v Nové Pace bude poprvé otevřen tuto sobotu od 8.30. V provozu bude kotvový vlek. Celosezónní jízdné vás tu vyjde na 4 000 korun, dvanáct jízd za den na stovku.

V Královéhradeckém kraji jsou největšími areály Skiareál Špindlerův Mlýn, který se rozkládá na Medvědíně, Přední Planině, Hromovce a Mechovinci. Ceny se tu pohybují podle sezony, dospělí uhradí za jeden den lyžování 850 korun, a to když si skipas zabukuje předem, pokud jej uhradíte v pokladně, tak je to 890 korun. Nákup skipasů vám umožní čipová karta GOPASS Špindlerův Mlýn. Na šest dnů vás lyžovačka vyjde na 4 390 korun.

Sezonní skipas

Pokud jste si stihli zakoupit skipas do 31. října, stál vás 6 990 korun. Od prosince si pak můžete pořídit Skipass All Season Špindl + Tatry, který je platný ve střediscích Skiareálu Špindlerův Mlýn a střediscích TMR (Vysoké a Nízké Tatry).

Nejvyhledávanějším areálem je pak Svatý Petr, kde si vybere opravdu každý. „Nejlepší lyžování v republice, ale bohužel vysoké ceny a během sezony dlouhé fronty. Jeďte mimo sezonu. Za méně peněz strávíte mnohem více času na sjezdovkách a méně na lanovkách," radí návštěvníkům jeden ze sportovců.

SkiResort Černá hora - Pec je největší lyžařský resort v Česku, kde můžete lyžovat na 41 km sjezdovek a lyžařských cest na 1 skipas. SkiResort tvoří 5 vzájemně propojených areálů. Každý z nich má jiný charakter a odlišnou náročnost sjezdovek. Kromě nejdelších, až tříkilometrových, tu najdete také dětské lokality se zázemím pro malé lyžaře, či atraktivní lyžování v podobě zábavné tratě Funline s klopenými zatáčkami a tunelem, nebo tratí s časomírou pro obří slalom a sjezd.

V areálech Černá Hora (Janské Lázně), Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou tu dospělí uhradí za jednodenní skipas 690 korun, sezónní skipasy stojí 10 000 Kč (dospělí), 8500 (senioři) a 6000 děti.

Bavíme se ale pouze o lyžařských aktivitách, k výletům do hor musíte přičíst cenu za ubytování, stravování a dopravu a samozřejmě vybavení. „Česko je pro mě finančně dostupnější, když jedu do Krkonoš, tak zaplatím za den sice necelou tisícovku, ale velkou část dne strávím ve frontách. Proto raději vyrážím do Rakouska, Itálie, kde je sice skipas dražší, ale podmínky k lyžování nesrovnatelně lepší," hodnotí možnosti lyžař Honza z Hořic.