Zvracení, průjmy a nevolnost i nadále obtěžují další frekventanty lyžařského kurzu v Krkonoších. Studenti Gymnázia Bohuslava Balbína, kteří tento týden bydlí na Žižkově boudě v Peci pod Sněžkou, těmito potížemi trpí postupně již od nedělní noci. K původní skupině nemocných ze současného turnusu se přidávají další. Ve středu čtyři a pak přibyli další dva studenti.

Hygienici neznají původ onemocnění. „Virologické vyšetření vzorků vody, které trvá poměrně dlouho, už k dispozici máme. Je negativní. Jako zatím všechny vzorky, které jsme testovali,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. Na Žižkovu boudu odjeli zástupci stanice opět osobně. Od dvou nakažených studentů se podařilo odebrat biologický materiál. „Bude však trvat do příštího týdne, než budeme znát výsledky,“ řekla Veronika Krejčí. V té době už budou gymnazisté z hor pryč. Nemoc má naštěstí lehký průběh, nemocní z neděle už lyžují. Jde podle všeho o nákazu předávanou mezi lidmi.

Hygienici zkoumali včera Žižkovu boudu v pořadí již potřetí. „Na žádné nedostatky nenarazili, hledáme společný postup, jak přenos onemocnění, které má naštěstí velmi rychlý průběh, co nejvíce eliminovat,“ řekl Deníku provozovatel hotelu Petr Kout. „Nejsme jediní, koho tady v Krkonoších nyní trápí virózy. Jak jsem mluvil s kolegy, i na jiných boudách podobné problémy teď řádí. Takové je teď období,“ konstatoval Kout.

Zkoumané vzorky jsou negativní

Vzhledem k tomu, že všechny zkoumané vzorky včetně třikrát prověřované vody byly negativní, dá se předpokládat, že virus zavlekl někdo do hotelu už v dřívější době a teď si ho hosté stále předávají. „Mohlo se to stát už na Silvestra, kdy se tady potkávalo na sto padesát lidí. Objekt je velkokapacitní, navíc se tu prolínají pobyty. Není to o tom, že jeden turnus hostů odjede a druhý přijíždí. Lidé se tu střídají třeba i v týdnu,“ upozornil provozovatel Žižkovy boudy. Už o uplynulém víkendu na tři dny hotel zavřel a pustil se s kolegy do dezinfikování, které nařídili hygienici. I nyní prochází vše dezinfekcí. „Z preventivních důvodů vydezinfikujeme i vodovodní potrubí, i když všechny zkoumané vzorky vody byly v pořádku,“ dodal Petr Kout. Hromadné zájezdy tohoto typu nebývají vůči střevním infekcím zrovna imunní. Každý si zřejmě vzpomene na podobné problémy, které zažil například na letních táborech.

Hygienici jsou zatím bezradní

„Zaráží mne spíš to, že když odvysílali v televizi reportáž, tak ředitel hradeckého gymnázia chtěl po hygienicích vyjádření, že naše děti mohou bez obav na lyžařský kurz odjet,“ rozpovídal se Peter Jelínek, otec jedné z účastnic kurzu, kterou střevní potíže rovněž potkaly. „V pátek večer skutečně přišlo písemné vyjádření, že škola může na kurz vyrazit. A už z neděle na pondělí některé z dětí onemocněly. Dceru to postihlo také. Naštěstí to bylo rychlé, už je fit. Ale kdo zabrání, aby se dál situace neopakovala?“ ptal se otec studentky. Na tuto otázku však nedokáže nikdo dát stoprocentní odpověď. Původ není známý, a tak nezbývá než dodržovat hygienická pravidla a doufat, že i další protiepidemický zásah, který provede se svými zaměstnanci provozovatel hotelu, viry vyžene na mráz.

Onemocnění má rychlý průběh
Již třetí lyžařský kurz základních škol a jednoho gymnázia postihlo střevní onemocnění na Žižkově boudě. Je doprovázené nevolností, průjmy a zvracením. Atak nemoci je velmi rychlý, stejně jako její průběh. Provedené testy vzorků nabraných v prostředí hotelu a z vody jsou negativní. Hygienici se zatím z dostupných informací přiklánějí k tomu, že bacil do prostředí zanesli lidé. Vzhledem k opakujícím se nákazám už se tak stalo zřejmě v období Silvestra. Na Žižkově boudě budou nyní dezinfikovat v rámci prevence nejen povrchy, ale i vodovodní potrubí.