Mírné ochlazení posledních dnů umožnilo obnovit umělé zasněžování hlavně ve výše položených východočeských lyžařských areálech v Krkonoších a Orlických horách. Na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu, dnes se navíc otevřou další sjezdovky a areály.

„V noci se ochladilo, okamžitě jsme spustili sněžná děla ve všech našich areálech, abychom dosněžovali další sjezdovky," řekl například Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora Pec. Podle Hynka bude do Vánoc v provozu celý areál na Černé hoře, v Černém dole či Svobodě nad Úpou, postupně pokračují v zasněžování sjezdovek v Peci pod Sněžkou. „Tam na některých sjezdovkách není systém technického zasněžování, ale pro otevření všech sjezdových tratí děláme maximum," dodal Hynek.

Sněhová děla v noci spustili také ve Špindlerově Mlýně. „Pouštíme další úseky sjezdovek, od pátku bude v provozu například sjezdovka Labská," řekl Zdeněk Spilka ze špindlerovského areálu. Je přesvědčený o tom, že do zahájení silvestrovského týdne budou ve Špindlerově Mlýně v provozu všechny vleky. „Pokud bude alespoň v noci mrznout, tak se to podaří," řekl Spilka.

Otevřené jsou také některé lyžařské areály v Orlických horách, například v Říčkách leží na sjezdovkách průměrně 70 centimetrů sněhu. „V pátek upravíme část běžeckých tratí v okolí areálu," uvedli na webu vlekaři.

Od Vánoc bude v plném provozu také středisko Sněžník v Dolní Moravě na Orlickoústecku. „O víkendu budeme pouštět obě lanovky, oba vleky, dětský ráj, vše bude v provozu. Sice v omezené šířce na části sjezdovek, ale mrzne, takže se snažíme sněžit," uvedl šéf areálu Petr Vrzal.

Bez obav mohou lyžaři zamířit také do nedaleké Červené Vody, kde je kolem půl metru sněhu, dnes zahájí nepřetržitou sezonu i lyžařské středisko v Čenkovicích. „V provozu bude nejdříve lanovka a jeden vlek, v sobotu už celkem tři sjezdovky," řekl správce areálu František Trávníček.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 39 centimetrů sněhu a ráno tu teploty klesají k téměř minus 10 stupňům. V lavinových katastrech platí první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech Orlických hor je zhruba 30 centimetrů sněhu.

(čtk, njt)