Biskupství královéhradecké, které působí na území Královéhradeckého, Pardubického a částečně i Středočeského kraje, chce vrácený majetek využít pro udržení chodu diecéze. „I předpoklady, že vrácený majetek bude mít maximální ekonomický efekt, ukazují, že zdroje nebudou tak velké jako, když církev financoval stát," uvedl Suchomel.

Podle něj biskupství neplánuje, že získané nemovitosti rychle prodá, bude se snažit jejich hodnotu uchovat. Lesní pozemky z celé diecéze bude spravovat společnost s ručením omezeným, kterou biskupství nově založilo. Výtěžek z hospodaření by měl směřovat především na platy duchovních. „Naším úkolem je hospodařit natolik efektivně, aby se mzdy nemusely snižovat," dodal.

O další významný majetek na Broumovsku žádají benediktini. Státní podnik Lesy České republiky jim ale odmítl vrátit 221 hektarů lesa. Právníci podniku tvrdí, že konfiskace majetku řádu se uskutečnila ještě před únorem 1948 na základě takzvaných Benešových dekretů. Řád chce na přelomu ledna a února doručit pozemkovému úřadu návrhy na vydání správního rozhodnutí. Pokud je úřad zamítne, benediktini se hodlají bránit u soudu.

V Pardubickém kraji zase žádá řád piaristů o opravovaný kostel Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Na rekonstrukci chrámu a celého zámeckého návrší získalo město dotaci 400 milionů korun. Město už uvedlo, že se neobává toho, že by v případě vrácení kostela, bylo nutné dotaci vracet.