Jak jsme již informovali, zachránili je policisté a městští strážníci z Jaroměře a pomohli jim najít náhradní mámu fenku, která je odkojí. I pak štěňátka doslova celý týden bojovala o život. Bohužel i přes rychlou pomoc a veškerou snahu dvě fenky svůj boj prohrály. Ostatní jsou bojovníci a mají snad to nejhorší za sebou.

Fenka je hned vzala za své

„Snad už máme to nejhorší za námi a bude to jen lepší. Začínají konečně pít mléko a už jsou mnohem klidnější," uvedla Jindřiška Klíchová z Chovatelské stanice flat coated retrívra od Ivanského jezera v Rychnově nad Kněžnou. Právě ta se štěňátek ujala a podařilo se, že její fenka Betty je vzala za své. Sama Betty je přitom matka dvanácti pětitýdenních štěňat. Prý proto péčí, s jakou se štěňátek ujala, překvapila i chovatelku. A když dvě fenečky umřely, fenka byla nešťastná, od ostatních se nechtěla hnout a hlídala je.

Náhradní matka se tak prý o své adoptivní děti stará se vzornou péčí. Nyní už také mají sílu sát mléko. „Podařilo se nám všem udržet je při životě a jsou to opravdoví bojovníci, přestože byli velice podchlazení a neměli sílu sát. Dávala jsem jim po chvilkách injekční stříkačkou pár kapek mléka, aby malinko zesílili," popsala náročný boj o záchranu štěňátek Jindra Klíchová. Krmení po dvou hodinách tak prý zabralo a od pondělí dokonce pět černých a jedno hnědé štěňátko nabírají na váze. „Dnes už mohu říci, že to jsou cvaldové," dodala Jindřiška Klíchová.

Bříška chtějí mít stále v teple

Psíci mají okolo 750 gramů. Někteří dokonce už 800 gramů. To třeba právě jeden psí hošík, který měl ještě před týdnem 400 gramů a nabral tak dokonce polovic své váhy. A kromě toho, že se štěňátka začala cpát, mají také rádi pěkně teploučko. Možná proto, že si se zimou už zakusily svoje.

„Pokud teplota klesne pod 25 stupňů Celsia, hned křičí, tak jsem jim musela dát vyhřívací dečku a jsou spokojení. Bříška chtějí mít stále v teple. Také jsem je zkusila dát na chvíli na sluníčko a to si lebedili. Mají rádi teploučko," vylíčila Jindřiška Klíchová.

Psíci už dostali svá jména, které jim chovatelka vybrala podle psího kalendáře v období kolem 25. června, kdy se podle všeho narodili. A také proto, aby si jejich pozdější majitelé vždy uvědomili, jak jejich miláčci bojovali o svůj život. Kluci se jmenují Ferda, Felix a Arný a děvčata Lassie, Laura a Lima. Všichni mají přídomek z Dolan, protože tam se štěňátka pohozená v příkopě našla. Dostali už i své první obojky.

Zájemci mohou nabídnout pomoc

Kdo by mohl stanici pomoci, může se na ni obrátit či tam zavolat, protože za každou pomoc zde budou rádi. „Všem, kteří nám drželi pěsti a sledovali a budou nás sledovat, moc děkujeme za podporu a pevně doufáme, že již bude lépe," uvedla Jindřiška Klíchová.

Chovatelka také doplnila, že se stydí za lidi, kteří dokážou být tak krutí a vyhodit do příkopu sotva narozená štěňata a nechat je svému osudu. „Ještě, že jsou mezi námi lidé, kteří nejsou lhostejní," řekla.

Když se štěňat ujali jaroměřští strážníci a začali shánět náhradní mámu, pomoc nabídla řada lidí z celé republiky. Taková vlna všechny překvapila. Na Facebooku boj o život sledovaly desítky lidí.

„Je smutné, že se najdou takoví lidé, kteří jsou schopní bezbranným tvorům tohle udělat. Štěňata se našla pohozená v příkopu vedle silnice a jen díky všímavým lidem se je podařilo zachránit," doplnil velitel městské policie v Jaroměři Ondřej Mundl. A dodal: „Vzhledem k tomu, jak špatně měla tato štěňata rozdané karty, je přežití ostatních šesti obrovský úspěch."

Na strážníky se po jejich pomoci snesl obdiv a spousta díků od lidí z celé republiky, kteří příběh štěňátek napjatě sledovali. A stejně tak se díků dostává i chovatelce, která si to po úsilí o záchranu štěňat a péči o ně zaslouží. „Posílám Vám veškerý obdiv, co jste pro ně udělala. Jelikož si to předčítám a vyjíždí mi slzy. A přeji mrňouskům vhodné a hodné majitele," napsala například jedna dívka na Facebooku na profil chovatelské stanice. A další dodala: „Jste úžasný."