Deset mandátů?
Ano. My jako Východočeši máme nyní čtyři a Starostové také čtyři. Měli bychom obhájit oněch osm… Já jsem ovšem říkala: Proč ne deset? Když do toho dáme všechno, můžeme je mít. A tak jdeme na desítku.

Co by v případě vítězství bylo vaší prioritou?
Mně v současné situaci chybí komunikace kraje s obcemi. Komunikaci považuji za základní kámen. Nejsme „my" a „oni". Kraj je jen jeden. Když nebudou dobře fungovat obce, a to včetně nejmenších, nepojede kraj nikdy naplno.

Starostka, zastupitelka, poslankyně
Martina Berdychová se narodila  29. dubna 1971. Vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze a pak nastoupila jako učitelka do malotřídky v Chodovicích.  V roce 2000 byla zvolena do zastupitelstva obce Holovousy a stala se starostkou. O osm let později se dostala do krajského zastupitelstva. Od roku 2012 je členkou hnutí Východočeši, rok nato byla zvolena na kandidátce hnutí ANO 2011 do Poslanecké sněmovny.

Vystudovala jste pedagogiku, ve sněmovně působíte ve školském výboru. Jak hodnotíte školství v kraji?
Optimalizace školství není jednoduchá otázka. Je to i o diskusi s řediteli, o tom udělat krůček směrem k nim a vžít se do jejich situace. Všechno komplikuje i velká řevnivost měst a obcí, protože každý si svou školu chce udržet. Jenže když si nebudeme umět říci, jaké školy potřebujeme, nikam se nedostaneme. Jde i o investice do budov – proč budeme opravovat domy, které třeba za pět či deset let už nebudou mít využití? Pokud vše pořádně prodiskutujeme, musíme dojít ke konsensu. Lidé mají rozum a vědí, že nemohou topit
v prázdném domě.
Já jsem samozřejmě kritizovala optimalizaci v Hořicích, protože jsem dělala starostku v Holovousích a sama jsem do škol chodila. Ale sloučit tři subjekty do jednoho? Pořád nemám odpověď na otázku, co vlastně optimalizace v Hořicích přinesla. Rozbourala, co tam bylo, a novému vedení smíšeného subjektu se jen obtížně daří jej řídit.

Jak se vám zamlouvá snaha kraje povzbudit odborné školství?
Kraj se snaží a finančně podporuje učitele i studenty v oborech, které nyní zaměstnavatelé marně žádají. Je to sice dobře, ale není to systémový krok. Z krajského rozpočtu se tam nalije asi deset milionů korun – jenže pro jednoho učitele to znamená navýšení mzdy jen o pár tisíc. Mladé učitele toto do škol nepřivede a ti současní zestárnou a odejdou. Tento problém kraj nevyřeší sám, musí úzce spolupracovat s ministerstvy. Pokud vidíte, že ani rezorty se mezi sebou neumí domluvit…

Ve zdravotnictví je to podobné. Lékařů a sester ubývá a nikdo neví, co bude dál.
Ve zdravotnictví také probíhá optimalizace a také vlastně nikdo neřekl, jak vše bude. My jsme kritičtí vůči budoucí výstavbě náchodské nemocnice. Neříkáme, že by se neměla rekonstruovat, to určitě ne, ale měla se začít opravovat v roce 2012 – bylo to přece velké téma minulé volební kampaně. V roce 2010 možná existovaly představy, že se částečně utlumí rychnovská nemocnice, proto se i ty dva objekty sfúzovaly. Teď vidíme, že se rozrůstá kvasinská automobilka a rychnovská nemocnice se spíše rozvíjí… Proto optimalizujme a projekt náchodské nemocnice přehodnoťme.

Pořád jej považujete za zbytečně rozsáhlý?
Ano, my už jsme říkali v roce 2012, že jde o megalomanský projekt. Byl prezentován jako „druhá fakultka". Já nevím, jestli potřebujeme mít v kraji druhou fakultní nemocnici. Zdravotnictví se vyvíjí, pobyt v nemocnicích se zkracuje a tento projekt nic z toho nereflektuje. Zůstává pořád stejný. Navíc, my, opoziční zastupitelé vůbec nevíme, kolik bude celkem stát.

Tlumočení do znakového jazyka
Co se Martině Berdychové ve sněmovně nejvíc povedlo? „Tlumočení tiskových konferencí všech sněmovních klubů do znakového jazyka," odpovídá bez váhání. Vše začalo, když navázala spolupráci s komunitou neslyšících a zjistila, že navzdory proklamacím se pro ně téměř nic nedělá. „Ukázalo se, že v Unii jsme se Slovenskem jediní, kteří jednání poslanců neslyšícím nezpřístupňují. To se mi zdálo hodně tristní." Muselo se vyřešit, kde sehnat tlumočníka, jak ho zaplatit a jednou předsedům politických klubů nabídla, zda nechtějí svůj briefing přenášený televizí tlumočit a všichni byli nadšení… „Teď jednám se stálou komisí pro práci sněmovny a věřím, že se nám podaří prosadit, čili mít ve sněmovně tlumočníka do znakového jazyka."

V poslední době krajem hýbe také tendr na autobusovou dopravu…
Jde o to, jak je nastavený a jestli autobusovou dopravu máme zavedenou tak, že je to pro občana nejlepší a nejlevnější způsob, jak se dostat do zaměstnání nebo za vzděláním. Víme, že když jste dva, už se vám vyplatí jet raději autem, což je špatně. Bohužel si nemyslím, že na kraji vždycky všechno řeší odborníci.

Co byste na práci kraje za uplynulé čtyři roky ocenila?
Jsem ráda za to, že se daří rekonstrukce silnic, že se využívají evropské fondy. Na krajských silnicích už je vidět, že loni do nich šly peníze. V zastupitelstvu stále říkám, že bychom měli povýšit program obnovy venkova, aby se dostalo i na místní komunikace, protože to je největší bolest obcí. A pokud je na tom kraj dobře hospodářsky, není důvod, proč by se obcím nemělo pomoci.
Ocenila bych i využívání peněz z eurofondů na budovy, i když realizace by měly být svižnější nebo vypadat jinak. Dost mě mrzí, že se nedělají architektonické soutěže.
A mrzí mě i jiné věci. Právě dnes jsem se šla podívat na galerii - vlastně už bývalou - Vladimíra Preclíka, protože jsem se dočetla, že místo ní bude podatelna. Nevím, co k tomuto rozhodnutí vedlo. Když se přestavoval pivovar na krajský úřad, počítal architekt s tím, že tam speciálně připraví prostory pro tato díla. Možná jsou v Galerii moderního umění pro Preclíkova díla dostatečné prostory, každopádně bych i tak na krajském úřadu nynější prostor pro výtvarné umění zachovala. Kraj je zřizovatelem kulturních institucí, středních škol, mohou tam vystavovat ZUŠky. V kraji máme mnohem víc kulturních aktivit, které by se měly prezentovat. Někdo kreativní by s tímto mohl dělat velké věci. A ne tam dát kancelář.

Jak hodnotíte efektivitu řízení a atmosféru na krajském úřadu? Jak se osvědčila koalice ČSSD a KSČM?
Mně současná koalice připadá hodně ospalá. Jako by se bála razantního rozhodnutí, protože by jí mohlo ubrat politické body. Ale bez toho nejde udělat nic. Z pozice starostky vím, že se musí občas bouchnout a říznout. Části veřejnosti se to třeba líbit nebude, ale je potřeba všechny kroky vysvětlit. S odstupem lidé uvidí, že daný krok nebyl špatný a dají vám důvěru.

Kdybyste vyhráli volby, jak byste řešila svou pozici poslankyně a post hejtmanky?
Stejně jako v případě starostky a poslankyně. Tyto dvě funkce nejde kumulovat. Myslím, že musíte dělat to, čemu můžete dát maximum.

S kým byste byli ochotni spolupracovat v koalici po volbách?
My se vůči nikomu nevymezujeme. Kromě KSČM. Tam spolupráci nevidíme. Po minulých volbách jsme měli být ve vedení kraje, ale nechtěli jsme jít do koalice, v níž bude KSČM.
Samozřejmě u ostatních stran záleží na tom, jací tam budou lidé. Byla bych ráda, aby ve vedení kraje seděli lidi, kteří mají vizi, cíl a jsou hlavně schopni a ochotni se domluvit a spolupracovat.
Nemohou to být sóloví hráči - musí to být tým.

Volební seriál Deníku
Za půl roku budeme volit reprezentaci Královéhradeckého kraje: Kdo  chce usednout do hejtmanského křesla? Co kraji chce přinést a jaké jsou jeho názory?
Deník přináší každou sobotu od 9. dubna do 21. května sérii rozhovorů se sedmi lídry, kteří by se hejtmany mohli stát.
Proč zrovna tito? Jejich strany se buď na vedení krajské samosprávy podílejí nebo mají podle posledních průzkumů volebních preferencí šanci se do krajského parlamentu dostat.