Do první adventní neděle zbývá více než čtrnáct dní, ale radnice už ulicím a náměstím chystají sváteční háv.

Jako každý rok bude při tom třeba sáhnout do měšců, někde i hlouběji. Trutnov letos investuje do čtrnácti nových instalací 350 tisíc korun. Všechny najdou umístění v ulici Maxima Gorkého. „Na Kryblici jsme loni s vánoční výzdobou začali, tak chceme vzhled této lokality doladit,“ vysvětlila mluvčí Trutnova Michaela Dědková. Na adventní výzdobě začnou pracovníci Technických služeb v Trutnově pracovat už v pondělí 20. listopadu. „První na řadu přijdou stromy. Dostali jsme je od dárců pro tyto účely zadarmo. Smrk na Krakonošovo náměstí věnoval Martin Fiala, douglaska, která ozdobí Horní Staré Město, patřila rodině Adrových. Stříbrný smrk na Slovanském náměstí darovali manželé Kuchařovi,“ informovala Michaela Dědková. Ozdobení se i letos dočkají rostlé stromy u ZŠ V Domcích, ulici Horská u autobusového nádraží a v Poříčí na Lipovém náměstí. Slavnostní rozsvícení stromu je v Trutnově připraveno na neděli 3. prosince.

Trutnovská vánoční výzdoba doznává každoročních oprav, protože je během několika týdnů vždy vystavena mnohdy drsným klimatickým podmínkám. Také se každý rok doplňuje novými instalacemi.

Dvoráci budou mít nový strom

Ve Dvoře Králové se mohou lidé těšit na nový vánoční strom, který se poprvé rozsvítí 26. listopadu na náměstí T. G. Masaryka. Město za novou výzdobu zaplatilo téměř 100 tisíc korun, smrk pichlavý mu věnoval soukromý majitel z Hradecké ulice.

„Vánoční strom ozdobí nová špice a také nové světelné řetězy. Novinkou bude Královédvorský betlém podle návrhu Táni Ruprichové,“ řekla Miroslava Kameníková, mluvčí města. Slavnostnímu aktu bude předcházet celodenní program v česko-polském rytmu. Kromě vánočních trhů se lidé mohou těšit i na vystoupení dětského pěveckého sboru z Vítězné nebo polského folklorního souboru Olga. V podvečer zahraje Tomáš Kočko & Orchestr, nedělní odpoledne zakončí malý ohňostroj.

„Výzdobu se snažíme průběžně obnovovat. I letos se lidé mohou těšit na desítky řetězů především v historickém centru města,“ doplnil Dominik Valenta z královédvorských Technických služeb, který má na starosti údržbu veřejného osvětlení. Kompletní hodnota vánočního osvětlení ve Dvoře Králové je podle něho zhruba 700 tisíc korun.

Světelné převisy a řetězy rozvěsí pracovníci technických služeb města na náměstí a v přilehlých ulicích. Do ulic s ozdobami vyjíždí už nyní. Ozdoby pak rozsvítí na konci listopadu, strom i ozdoby zhasnou v období před 22. lednem.

Vrchlabí opět ozdobí i kruhový objezd

Ve Vrchlabí rozsvítí vánoční strom na náměstí TGM první adventní neděli 3. prosince v 17.30. Předcházet tomu bude bohatý kulturní program se středověkou hudbou, ohňovým tancem a adventním vytrubováním trubačů Správy Krkonošského národního parku. Zámecký park znovu obsadí oblíbený Krkonošský pohádkový betlém s postavami, které vytvořil řezbář Pavel Tryzna z Vrchlabí.

„Loni jsme investovali do vánoční výzdoby větší částku, nakupovali jsme hodně věcí. Letos to bude do 200 tisíc korun,“ uvedl místostarosta Vrchlabí Alfred Plašil. Město plánuje také speciální vyzdobení kruhového objezdu u prodejny Lidl vánočním motivem. O minulých Vánocích tu zářila velká postava anděla, pronajatá od výrobce ozdobných svítidel.

Vrchlabí loni rozzářil anděl
Postava rozzářeného anděla, zapůjčená od výrobců ozdobných svítidel, zdobila v loňském roce kruhový objezd u prodejny Lidl ve Vrchlabí. Jakou podobu bude mít v letošním roce, to se rozhodne v nejbližších dnech.

Česko bude opět zpívat koledy s Deníkem

Trutnovsko - Historicky posedmé se rozezní ve stejném čase koledy po celé české zemi i v zahraničí, kde se přidají naši rodáci. Koledy si zazpívají ve městech i obcích pěvecké sbory společně se čtenáři a příznivci Deníku. Letos budeme zpívat 13. prosince od 18 hodin. Už nyní se mohou hlásit jednotlivá místa k účasti. I letos si společně zazpíváme tři koledy, které již známe: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma. O dalších dvou rozhodnete svým hlasováním. Zpívání zakončíme vánoční písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí. Hlasovat můžete na https://www.denik.cz/cesko-zpiva-koledy/, kde se také můžete přihlásit.

Krkonošský deník se bude tentokrát fyzicky účastnit zpívání v Trutnově, kde nám pomohou žáci Základní školy V Domcích. Právě u jejich školy na kopci se zpívání uskuteční. Není to však jediné místo, o kterém víme. O letošní zpívání koled už projevily jako tradičně velký zájem Státní léčebné lázně. Na kolonádě jsme zpívali s malými pacienty z Vesny v loňském roce a doprovodil nás tam nejen hudebník Miroslav Vosáhlo s dcerou Veronikou, ale také trubači ze Střední lesnické školy v Trutnově. Zpívat se bude také například na zahradě před školou ve Svobodě nad Úpou. Těšíme se, že do milé adventní akce půjdete s námi v co největším počtu.