Na lávce přes řeku Úpu v suchovršické části ve Lhotkách visí omezení: „Výstraha: Přecházejte po jednom, povolené zatížení mostu je 100 kg.“

Úsměvné, nebo nebezpečné?

Suchovršičtí zastupitelé se letos problému s lávkou pro chodce, která je v dezolátním stavu, definitivně zbaví. Starou konstrukci firma strhne, novou postaví. Obec za to zaplatí až 9 milionů korun, ze dvou třetin ji vypomůže kraj.

„Pro šest desítek tamních obyvatel lávka představuje jedinou bezpečnou cestu do vesnice. Jinak by museli zdolat prudký kopec a o sto metrů dál ho zase slézat,“ vysvětluje Lenka Hozová, starostka obce Suchovršice.

Dřevěnou lávku obec postavila v roce 1994. Slouží především občanům z odlehlejší části, aby se mohli pohodlně dostat do centra. V posledních letech je však doslova v dezolátním stavu. Chátrá v místě, kam se přes okolní vrcholky a lesy slunce za celý den nepodívá. Radnice ji během let musela už dvakrát opravovat.

Prodaná nevěsta v Úpici
Úpičtí ochotníci pobláznili město. Prodaná nevěsta sklízí nevídaný úspěch

„Investovali jsme do oprav téměř 200 tisíc korun. Tesaři nám ale doporučili, abychom ji už neopravovali. Pilíř je evidentně ujetý a lávka je opravdu nebezpečná. Sama mám zvláštní pocit, když tudy jdu,“ přiznává Lenka Hozová. „Vyměníme teď dřevěnou konstrukci za ocel. Nová lávka bude ale stát na trochu jiném místě, protože se nám zvedla hranice stoleté vody,“ doplňuje starostka.

Nová konstrukce i úprava okolního terénu má být hotová během letošního roku, otevřená bude na podzim. Práce budou probíhat v souběhu s opravami hlavního silničního tahu z Náchoda na Trutnov, které platí Královéhradecký kraj.

Mosty a lávky jsou přitom v Suchovršicích na stálém seznamu investic. Malá obec z Úpicka má ve vlastnictví dva velké betonové mosty, jeden most dřevěný, dvě dřevěné lávky a další dvě malé drobnější lávky přes přítoky Úpy.

„Pro obec jsou tyhle investice častou zátěží, mosty jsou u nás stálé téma. Peněz nazbyt nám kvůli tomu opravdu moc nezbývá,“ zasmuší se starostka. „Ostatní lávky a mosty přes Úpu jsou ale naštěstí v pořádku,“ oddychne si Lenka Hozová.