Při své návštěvě královédvorské Juty si prezident neopomněl „píchnout" i do lidí, kteří mu na mnoha místech vystavují červenou kartu. „Červenou kartu udělují soudci, ne fanoušci," řekl Miloš Zeman. Nutno však podotknout, že to z jeho strany byl spíš osobní povzdech před sympatizanty. Nikdo totiž kartou této barvy ve Dvoře Králové nemával.

Krabice vína

Zaměstnance Juty včera zajímal pohled hlavy státu na ženy. Ne však jako na sexuální symboly, ale jako na pracovnice  na vyšších postech. „Musím říct, že rozdíl mezi mužem a ženou je pro mě stejně důležitý jako rozdíl mezi plešatým a vlasatým nebo rozdíl mezi vysokým a nízkým, mezi hubeným a tlustým," uvedl prezident republiky, který prý vždy posuzuje lidi podle toho, co umějí. Obě pohlaví jsou si v tom naprosto rovnocenná," uvedl Miloš Zeman s tím, že nesouhlasí s tvrzením, že by ženy jednaly jemněji než muži.  „Zažil jsem několik političek, které klejí jako dlaždič. A zažil jsem několik mužských politiků, kteří mluvili jemnou a spisovnou češtinou a pak je chytili se sedmi miliony v krabici od vína," řekl prezident.

Na závěr jeho návštěvy Juty mu ředitel Jiří Hlavatý předal několik darů. U nich si prezident Miloš Zeman, kterého nejvíce zaujala propiska, neodpustil pár vtípků. „A potom že jsem jediný nezkorumpovatelný politik. Ode dneška to asi přestane být pravda. Asi nejvíce si z dárků vážím té propisky, tu by mně mohl leckdo závidět, ale nic jsem neřekl," dodal pro pobavení zaměstnanců Miloš Zeman, který se z Juty vydal na královédvorskou radnici a do zdejšího Hankova domu.

Jaký komunismus?

Ani zde na něj nečekali jeho odpůrci. Většina otázek se pak týkala regionálních témat. Jedna však zamířila přímo do rudého. Jednoho z občanů totiž zajímal prezidentův postoj k Číně, která je dlouhodobě kritizována za prakticky neexistující lidská práva. „Formálně vzato Čína doposud zastává komunistickou ideologii. Faktem však je, že se Čína vrací ke konfucianismu," uvedl prezident Miloš Zeman s tím, že právě Čína je z pohledu exportu pro naši zemi jednou z priorit.

„Spoléháme především sami na sebe," říká Jiří Hlavatý

Dvůr Králové - Při návštěvě podniku Juta jednal prezident Miloš Zeman zhruba 20 minut o samotě s vedením firmy. O čem se hovořilo?

Prezident Miloš Zeman návštěvou ve Dvoře Králové.„Návštěvy vysoce postavených lidí, ať již politiků či ekonomů, u nás nikdy nejsou o tom, že my něco chceme. Každou takovou návštěvu bereme jako historickou událost a ocenění práce všech zaměstnanců. Je to jen o výměně názorů, proto jsem byl rád, že dnešní setkání se uskutečnilo přímo v provozu. Miloš Zeman prošel mezi výrobními stroji, viděl halu i skladovací prostory. Nepřipravovali jsme si dopředu nic, co bychom s ním chtěli projednat, co by nám mohlo v obchodě pomoci," řekl generální ředitel  Jiří Hlavatý. „V tom-hle směru se trochu odlišujeme, a snažíme se spoléhat především sami na sebe. To, že nás pan prezident navštívil, Jutu zviditelní samo o sobě a věřím, že i zdůvěryhodní. V tom vidím největší přínos," doplnil Jiří Hlavatý.