Město totiž na popud ministerstva vnitra připravuje novou vyhlášku o nočním klidu. Tu původní muselo zrušit z důvodu příliš obecně pojaté výjimky z nočního klidu. „Ministerstvo nás upozornilo, že nelze stanovit výjimku jen obecně, ale musí být u konkrétní akce s uvedením času, místa, aby se lidé mohli na narušení nočního klidu případně připravit,“ tlumočí požadavky z vyšších míst mluvčí radnice Jan Jireš. Výjimky nejsou povoleny a pokud pořadatelé rozhodnou o konání akce na poslední chvíli, v Jičíně neuspějí.

„Organizátoři musí nahlásit konkrétní termíny, které budou zaneseny do vyhlášky,“ popisuje limitující nařízení mluvčí radnice Jan Jireš. Není to ale všechno. Vedle oznámení musí zdůvodnit, proč jim má být výjimka z nočního klidu udělena. „O jaký přínos akce pro společnost se jedná a proč je důležitější než právo na noční klid,“ popisuje Jireš. Podle ministerstva musí být položen na vážky zájem určité skupiny osob na udržení místních tradic a upevňování soudržnosti mezi lidmi oproti zájmu na nerušený odpočinek v noční době.

Žádosti musí zájemci v Jičíně předložit od osmého února. Poté je posoudí právní oddělení města a radní. Konečný verdikt vynese zastupitelstvo.

Komunální volby v obci Kbelnice na Jičínsku.
Ve Kbelnici je po volbách, zvítězilo Sdružení Pro Kbelnici