Srovnávací výzkum Místo pro život  mapuje kvalitu života obyvatel v regionech České republiky. Královéhradecký kraj letos získal nejlepší hodnocení v oblastech zdravotní a sociální sféry a v kvalitě pracovních podmínek.

Hodně kultury a málo bariér

„Nejvyšší míra bezbariérovosti, druhý nejvyšší počet lékáren a nízká průměrná nemocnost značí, že je o zdejší obyvatele dobře postaráno," konstatovali organizátoři soutěže.

Kraj podle výzkumu úspěšně zaměstnává osoby se zdravotním postižením, snižuje se dlouhodobá nezaměstnanost a nejvíce ze všech se Královéhradecku daří využívat dotace z CzechInvestu.

I přes poměrně nízké investice do životního prostředí se kraj drží v popředí žebříčku recyklace a patří mezi kraje, které produkují nejméně komunálního a podnikového odpadu.

Hodnotitelé ocenili hlavně to, že Královéhradecko žije kulturou. „Nejvíce kulturních institucí je toho důkazem," uvedli.

Hodnocení
Místo pro život je  srovnávací výzkum mapující kvalitu života obyvatel v regionech ČR, který provádí agentura Datank. Hodnocení vychází z objektivních kritérií získaných z nezávislých zdrojů, názorů kolegia a průzkumu mezi 1400 obyvateli všech regionů. Kraje se hodnotí z pohledu péče o děti a vzdělávání, zdravotnictví a sociální sféry, pracovních podmínek a kupní síly, volnočasových aktivit a turismu, rozvoje infrastruktury, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerantnosti, ekologie a přírody. Průzkum se provádí prostřednictvím dotazníků, kolegium tvoří odborníci z různých společenských oblastí. Nejlépe letos dopadla Praha, nejhůře Středočeský kraj.

Problémy: vzdělání a nezaměstnanost

Hlavním problémem regionu zůstává nezaměstnanost mladých lidí do 24 let a celkové rezervy v rozvoji oblasti péče o děti a vzdělávání. „Vše potvrzuje fakt, že studenti nepovažují zdejší vysoké školy za atraktivní a za vzděláním raději dojíždějí jinam," upozornili organizátoři.

V oblasti pracovních míst se přitom může kraj pochlubit rychnovským okresem, který má druhou nejnižší nezaměstnanost v Česku a o pracovníky už tam začíná být nouze. Naopak nejvyšší nezaměstnanost v regionu je paradoxně v krajském městě.

Kraj má i další problémy. „Je to nejhezčí místo v Česku,  ale platy jsou tady hrozně nízké," postěžovala si Martina Krátká.
Její přítel by si zase přál, aby byla konečně dostavěna dálnice D11 a slibovaná rychlostní silnice R11.

V loňském ročníku výzkumu Místo pro život zvítězil Plzeňský kraj, druhá byla Praha a třetí Královéhradecký kraj.